Reklama

Przyroda

Łuk widoczny z satelity

Na terenie czterech gmin powiatu żarskiego: Przewozu, Łęknicy, Trzebiela i Tuplic oraz części pogranicza brandenburskiego rozciąga się szczególny twór geologiczny zwany Łukiem Mużakowskim. Łuk powstał podczas zlodowacenia środkowopolskiego. Jest największą na świecie moreną czołową, jedyną widoczną z kosmosu.

Podkowa albo rogal

Ciekawy twór geomorfologiczny w postaci wału wyróżnia się wieloma elementami. Przede wszystkim zwraca uwagę ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy albo - jak twierdzą inni naukowcy - rogala. Łuk ma długość około 40 km, a szerokość waha się od 3 do 5 km. Nysa Łużycka dzieli Łuk w okolicach Łęknicy i Bad Muskau na dwa jednakowej wielkości skrzydła.
Przeszło 100-metrowe różnice wysokości ukształtowały malownicze wzgórza, wąwozy, tarasy poprzecinane przez Nysę Łużycką, Skrodę, Lankę i Chwaliszówkę. Rzeźba terenu wnętrza Łuku Mużakowskiego jest urozmaicona. Wąskie na 10-200 m dolinki o różnej głębokości 2-20 m najczęściej ułożone są równolegle względem siebie. Rozdzielone są jakby miniaturami wąskich grani. W obrębie Łuku wyodrębnia się 34 geotypy, czyli elementy przyrody nieożywionej, niosące czytelną informację o rozwoju skorupy Ziemi. Przeważają tu siedliska kwaśnych dąbrów, ubogiego grądu, borów, kwaśnych buczyn, łęgów oraz olsów. Flora Wału Mużakowskiego liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą: selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, nawodnik sześciopręcikowy - jedno z nielicznych stanowisk w Polsce i wrzosowiec bagienny. Drugą ciekawą grupę stanowią gatunki górskie, takie jak widłak wroniec, przytulia okragłolistna, świerząbek kosmaty i jaskier gajowy. Znane są one jedynie ze stanowisk historycznych, ale wciąż istnieje szansa na ich odnalezienie, gdyż zachowały się tu ich naturalne biotopy.
Na terenie parku znajdują się rezerwaty przyrody: „Nad Młyńską Strugą”, „Żurawie Bagno”, „Uroczysko Weglińskie” oraz pomniki przyrody i natury.

Pojezierze antropogeniczne

Na terenie Łuku Mużakowskiego znajduje się największe w Polsce pojezierze antropogeniczne, czyli powstałe w wyniku działania człowieka. Jest to największy w Polsce zespół 110 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 1,5 metrów kwadratowych. W 1843 r. rozpoczęto tu wydobywanie węgla brunatnego. Grubość pokładów węgla sięgała do 200 m. Z czasem, gdy wykorzystano pokłady, ulegały one dewastacji i zawałowi. Systemem odkrywkowym wydobywano tu również piaski kwarcowe, glinę i żwir. Z czasem tereny wykopalisk powracały do natury. W większości znajdują się tu obecnie tereny dzikie i niezagospodarowane. Zalane wodą wyrobiska przypominają powierzchnię Księżyca lub pustynię. Po wyeksploatowanych złożach gromadziła się woda, tworząc różnokolorowe jeziora. Zabarwienie wód jest intensywnie czerwone, pomarańczowe, a nawet zielone.
Na pojezierzu antropogenicznym stwierdzono występowanie 14 gatunków płazów. Najliczniej i najwięcej gatunków odnotowano w zbiornikach zbliżonych do naturalnych. Można spotkać tu ropuchę szarą, żabę wodną, trawną i moczarową, traszkę zwyczajną i grzebieniastą. Na terenie występuje także 7 gatunków gadów i 146 gatunków ptaków. Wśród ptaków kilka gatunków jest zagrożonych: bąk, rybołów, łęczak, błotniak zbożowy, batalion, świstun. Gatunki wydobyte z niebezpieczeństwa to kormoran czarny, gągoł i kania ruda. Występuje tu także 22 gatunków ssaków objętych ochroną prawną w Polsce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadomi tego, co najniższe i najwznioślejsze!

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

Nie ma nic gorszego, jak życie na powierzchni – pozbawione kontaktu zarówno z tym, co w nas najwznioślejsze, jak i z tym, co... najniższe. Zbyt łatwo i bezrefleksyjnie dajemy się unosić strumieniowi oszałamiającej cywilizacji. To zmora i nieszczęście naszych czasów. Schodzenie na głębię, także tę mroczną, jest konieczne, by móc żarliwie zwracać swe oczy ku jasnej głębi serca i najwznioślejszym darom Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję