Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 48/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

„Soli Deo” śpiewają Bogu i ludziom

Młodzieżowy chór „Soli Deo” ze Strzemięcina po batutą Adam Szynkiewicza, organisty parafii św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu, ma na swoim koncie wiele sukcesów. Młodzi zajęli I miejsce w kategorii chórów na festiwalu „Mariosong” w maju 2002 r., zwyciężyli podczas Festiwalu Twórczości Religijnej w Iłowie „Fe Ra” w czerwcu 2002 i 2004 r., w ubiegłym roku otrzymali Grand Prix tego festiwalu.
Chór systematycznie bierze udział w Koncertach Chórów Kościelnych; XIV odbył się w 2001 r. w Grudziądzu w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, XV - w 2002 r. w Skarlinie, XVI - w 2003 r. na Strzemięcinie, XVII - w tym roku w grudziądzkiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Czym „Soli Deo” przyciąga słuchaczy? Pięknem poszczególnych głosów i techniką wokalną, aparycją młodych wykonawców czy może silną osobowością dyrygenta? Zapewne wszystkim razem. Ta grupa młodych ludzi, stanowiąca część parafii na Strzemięcinie i śpiewająca na chwałę Boga, składa świadectwo swojej wiary. Sukcesy chór zawdzięcza Bogu oraz determinacji dyrygenta. W parafii św. Maksymiliana przynajmniej dwa razy w miesiącu można w niedziele usłyszeć wiele pięknych pieśni religijnych oraz piosenek młodzieżowych. Systematycznie wzbogaca śpiewem liturgię parafialnych procesji Bożego Ciała, organizuje koncerty kolęd, umila festyny parafialne. Chór obecny był również podczas wielu ważnych wydarzeń religijnych miasta.

Ks. Bartłomiej Sławiński

Nabożeństwa fatimskie w kolegiacie

Św. Wincenty Pallotti powiedział: „Duch wiary, nadziei i miłości Boga i bliźniego wymaga, aby celem wszystkich myśli, wszystkich słów i wszystkich czynności stał się Bóg, od którego pochodzi wszelkie dobro, i do którego ostatecznie zmierza. Dlatego całe nasze życie ma być modlitwą”. Szczególnie w ostatnich czasach coraz bardziej upowszechnia się modlitwa różańcowa w całym Kościele. Włączają się do niej również wspólnoty parafialne, ludzie chorzy w szpitalach i w domach prywatnych, kapłani i siostry zakonne szczególnie w zakonach kontemplacyjnych. Modlitwa różańcowa w poszczególnych parafiach ma swoje tradycje. W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy kolegiacie grudziądzkiej w każdy 13. dzień miesiąca, od maja do października w godzinach wieczornych odbywają się bardzo uroczyste nabożeństwa fatimskie z procesją światła. Czciciele Matki Bożej czekają zawsze na ten dzień, by wspólnie z kapłanami nabożnie uczestniczyć w tej pięknej modlitwie różańcowej, kończącej się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanat Lidzbark

Dni Papieskie w parafii

Niezwykle uroczysty charakter miały w tym roku obchody Dni Papieskich w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku Welskim. W sposób szczególny łączono się w tych dniach duchowo z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, otaczając go modlitwą i polecając opiece Matki Bożej. W niedzielę 10 października Grupa Młodzieżowa, działająca przy parafii pod kierunkiem wikariuszy: ks. Michała Dąbkowskiego i ks. Karola Schmidta, przygotowała oprawę liturgiczną uroczystej Sumy. Tego samego dnia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku pod kierunkiem katechetek: Grażyny Urbaniak i Ewy Rogozińskiej przedstawiły na Mszy św. z udziałem dzieci montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie Jana Pawła II. Fragmenty papieskich homilii skierowanych do młodzieży na temat zachowania wiary i świętości przeplatane były pięknymi wierszami o Ojcu Świętym i pieśniami w wykonaniu scholi parafialnej „Hosanna” pod kierunkiem wikariusza ks. Karola Schmidta. Podobne programy słowno-muzyczne dzieci i młodzież przedstawiły na uroczystych apelach w lidzbarskich szkołach.
17 października wierni zgromadzili się na uroczystym wieczorze, który przygotowała Grupa Młodzieżowa naszej parafii oraz zespół „Hosanna” pod kierunkiem ks. M. Dąbrowskiego i ks. K. Schmidta. Ojciec Święty jest człowiekiem modlitwy, który powierza Bogu wszystkie sprawy współczesnego świata, toteż przed wystawionym Najświętszym Sakramentem młodzież, modląc się, zawierzyła Bogu naszego wielkiego Rodaka, prosząc o siły dla niego w codziennym dźwiganiu Chrystusowego Krzyża, przypominając jednocześnie ważne wydarzenia z jego 26-letniego Pontyfikatu. Piękne pieśni wplecione w komentarze nawiązywały swoją treścią do powołania i wezwania przez Boga oraz trudu pełnej poświęcenia drogi. 17 października to także dzień, w którym Ojciec Święty w sposób uroczysty ogłosił Rok Eucharystii, będący ogromną szansą i łaską dla całego Kościoła. Wspomniał o tym na zakończenie tego uroczystego wieczoru ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania. O godz. 21.00 zgromadzeni wierni odśpiewali Apel Jasnogórski.

Reklama

Ewa Rogozińska

Dekanat Łasin

Hinduskim dzieciom na ratunek

„Bądźmy razem, ty i ja, zwalczmy trąd” - takie jest motto działalności Misyjnego Ośrodka dla trędowatych w Indiach. W dniach 23 i 24 października br. na Jasną Górę przyjechali pomocnicy „Jeevodaya” (w polskim tłumaczeniu „Świt Dnia”), aby wspólnie modlić się za działalność tego Misyjnego Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych w Indiach. Z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie pojechały do Częstochowy uczennice Gimnazjum nr 1: Anna Kosior, Joanna Manthey i Magdalena Kurzyńska pod opieką ks. Wojciecha Badacha. Łasińskie gimnazjum już trzeci rok obejmuje swą duchową adopcją dwoje hinduskich dzieci: Dinesha i Ranjitę. Nad prawidłowym przebiegiem akcji w szkole sprawuje pieczę Teresa Czyżak-Szram, nauczycielka religii.
Pierwsza pielgrzymka pomocników Świtu Dnia rozpoczęła się w Kaplicy Cudownego Obrazu wspólną modlitwą, której przewodniczył ks. Romuald Szczodrowski z Misyjnego Instytutu Laikatu. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich przewodniczył ks. Wojciech Badach. Podczas 2-dniowej pielgrzymki uczestnicy wymieniali swoje doświadczenia, dawali świadectwo pracy dla ośrodka, wysłuchali konferencji m.in. na temat powołań misyjnych w Kościele oraz zawierzenia Maryi jako drodze do wypełnienia powołania misyjnego każdego chrześcijanina. Na zakończenie została odprawiona Msza św.
Wrażenia młodzieży po powrocie z Jasnej Góry świadczą o potrzebie kontynuowania akcji. „Poprzez wspólne modlitwy, refleksje, wymianę doświadczeń i świadectw odczuwałyśmy przynależność do jednej rodziny duchowej. Spotkałyśmy się z serdecznością, gdyż jako nieliczne reprezentowałyśmy środowisko uczniowskie. Większość to byli dorośli, bardzo mili i otwarci” - powiedziały gimnazjalistki.

Reklama

Aleksandra Jankowska

Dekanat Wąbrzeźno

Uroczystości Dnia Papieskiego

19 października młodzież z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie rozpoczęła obchody szkolnego Dnia Papieskiego. Uczniowie klas trzecich, przygotowujący się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, poprowadzili modlitwę różańcową w intencji Jana Pawła II. Rozważając tajemnice bolesne, czytano fragmenty Ewangelii o męce Chrystusa i komentarze Jana Pawła II.
Dzień 20 października w Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie poświęcony był Ojcu Świętemu. Wspominano 26. rocznicę Pontyfikatu. Z tej okazji przygotowano montaż słowno-muzyczny i wystawę. Naukę Ojca Świętego przybliżyła młodzież klasy III g, którą przygotowała Małgorzata Afelt. Oprawą muzyczną zajęła się schola „Promyk jutrzenki” z parafii Matki Bożej Królowej Polski pod kierunkiem Tomasza Tomaszewskiego, a wystawę wykonała s. Grażyna Pliszka i Aleksandra Konieczka z młodzieżą działającą w szkolnym kole „Caritas”. Również w tym dniu dyrektor szkoły Jan Jóźków wręczył nagrody i dyplomy laureatom diecezjalnego konkursu Św. Brat Albert - opiekun bezdomnych i potrzebujących. Pierwszą nagrodę za pracę plastyczną na szczeblu diecezjalnym zdobyła Dominika Szelążek z klasy II h. Wyróżnienia za udział w konkursie na szczeblu szkolnym otrzymali: Agata Langowska (kl. II h), Maciej Murawski (kl. I a), Sonia Rydzik i Małgorzata Szymecka (kl. I d), Karolina Lipska, Joanna Olszewska, Dorota Janowska (kl. I g), Sylwia Szczutowska (kl. I b) i Natalia Słowik (kl. I h).

xdż

To już 35 lat...

W maju 1969 r. opuściliśmy mury Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie z głębokim przekonaniem, że w tym samym gronie spotkamy się jeszcze nie raz. Przez cztery lata uczęszczania do liceum zawiązała się między nami więź przyjacielska, łączyły nas nie tylko mury wspólnej szkoły, ale również imprezy towarzyskie i wyjazdy pozaszkolne. Życie pokazało jednak, że wcale nie jest tak łatwo spotkać się ze wszystkimi znajomymi w jednym miejscu i jednym czasie. A jednak po 35 latach udało się nam spotkać, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Przygotowania do I Koleżeńskiego Zjazdu uczniów wąbrzeskiego LO w latach 1965-69 trwały długo, jednak dotarliśmy do każdego z uczniów obu klas: „a” i „b”.
W sobotę 23 października br. o godz. 15.00 rozpoczęło się uroczyste otwarcie Zjazdu Koleżeńskiego w auli LO w Wąbrzeźnie. Na niejednej twarzy pojawił się uśmiech szczęścia, a w oku łza wzruszenia. Z ogromną radością po długiej przerwie wysłuchaliśmy słów naszych nauczycieli. Przywołały one niezapomniane wspomnienia szkolne. Następnie przenieśliśmy się do naszych klas, gdzie każdy mógł opowiedzieć o sobie. Wspólne spotkanie uwieńczyła uroczysta Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie, której przewodniczył nasz katecheta ks. prał. Bolesław Lichnerowicz, a koncelebrowali koledzy z klasy: ks. prał. January Kownacki i ks. kan. Józef Jarzembowski, proboszcz parafii w Nieżywięciu k. Brodnicy. Po Mszy św. udaliśmy się do Wąbrzeskiego Domu Kultury, by przy muzyce i suto zastawionym stole wspominać i bawić się do białego rana.
Pragniemy serdecznie podziękować dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie - Bolesławowi Kunstlerowi za umożliwienie spotkania w murach naszej szkoły, ks. kan. Kazimierzowi Śmigeckiemu za otwarcie drzwi swej świątyni i pomoc w oprawie liturgicznej, a wszystkim koleżankom i kolegom za pomoc w zorganizowaniu naszego spotkania i tak liczne w nim uczestnictwo. W sposób szczególny słowo „dziękuję” kierujemy w stronę wszystkich nauczycieli za przyjęcie naszego zaproszenia i wspólną udaną zabawę.

Michał Sigurski

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

[ TEMATY ]

#PodcastUmajony

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Poświęcona jest ona życiu, duchowości, dziełu założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który od początku swojej działalności jest związany z Jasną Góra. Spotkanie zatytułowane „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi” zorganizowane zostało przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję