Reklama

Jasna Góra

Jasnogórska szopka... z dziećmi i dla dzieci

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

Boże Narodzenie

BOŻENA SZTAJNER

Jasnogórska szopka Bożonarodzeniowa zostanie otwarta w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Nad budową szopki tradycyjnie czuwał o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Szopka na Jasnej Górze należy do szopek „żywych” - w plenerowej scenerii, obok Świętej Rodziny: Józefa i Maryi pochylonych nad nowo narodzoną Dzieciną, otoczonych pasterzami i aniołami - swoje zagrody mają także żywe zwierzęta.

Tegoroczna szopka nawiązuje w swoim haśle do Roku Wiary. Przypomina pierwsze słowa Credo: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego (...) I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, (...) który narodził się z Maryi Panny”.

Szopka od 2008 roku powstaje na tzw. fosach jasnogórskich, zajmując ok. 2,5 tys. m2 powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Teren, na którym budowana jest szopka, ciągnie się wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego (z pomnikiem o. Kordeckiego), w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

„Nowością jasnogórskiej szopki jest druga część, współczesna, która nawiązuje do rodziny – wyjaśnia o. Bronisław Kraszewski - Dzisiaj jest problem aborcji, dzieci nienarodzonych; czy ma być dwoje, czy jedno dziecko; czy do życia mają prawo dzieci upośledzone. I ta część szopki nawiązuje do tych dzieci niechcianych. Każde życie jest darem Pana Boga i to życie trzeba przyjąć takie, jakie jest. Oczywiście trudno się pogodzić, kiedy dziecko jest upośledzone, kiedy dziecko jest chore, ale to jest dar Boży. My nie jesteśmy dawcami życia. Życie daje Pan Bóg i Pan Bóg to życie odbiera”.

„Jest taka modlitwa związana z szopką jasnogórską przed Matką Bożą: ‘Panie Boże spraw, abyśmy tak jak Maryja przyjąwszy Chrystusa z wiarą, ukazywali go światu’. I tak samo dziecko, które jest upośledzone i chore, też mamy pokazywać światu, że my go kochamy, że to dziecko też jest dla nas w jakiś sposób ostoją, a również zachętą, abyśmy byli lepszymi ludźmi” – dodaje jasnogórski dekorator.

Reklama

W szopce umieszczono hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi, które są wspaniałym darem dla rodziców: ‘moi rodzice nie wiedzieli, a dziś nazywają mnie księżniczką’, ‘jestem szczęśliwy, a wy?’, ‘nie jestem dzieckiem źle poczętym’, ‘dziękuję, że jestem’, ‘mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie’.

Budowa szopki rozpoczęła się w tym roku wcześniej, 1 października. W prace zaangażowani byli stolarze, cieśle i elektrycy.

Wśród żywych zwierząt tradycyjnie gości oślica Amelka, są także kozy, barany, dwa kucyki (które można pogłaskać), bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie.

Szopka oficjalnie zostanie otwarta po Pasterce i czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, a więc do 13 lutego 2013 r. Szopkę będzie można zwiedzać w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 21.00.

„Każdy przychodzi, o coś prosi. Jest powiedziane w Piśmie Świętym: kto prosi, to otrzymuje, kto stoi u drzwi i kołacze, temu drzwi będą otworzone. Każdy, który przychodzi, niech prosi Matkę Bożą, a szczególnie Boże Dziecię, aby wypraszała nam łaski na każdy dzień w tym roku 2012, który się kończy, jak również w 2013, który jest jakimś znakiem zapytania, aby ten rok był rokiem błogosławionych rodzin” – zaznaczył o. Kraszewski.

Dekorator jasnogórski na zakończenie kieruje prośbę o życzliwość do wszystkich odwiedzających szopkę. „Bardzo bym prosił: zachowajmy swoje spostrzeżenia i uwagi dla siebie. Bo ci, którzy to robili, robili z serca. Każdy z nas ma swoją koncepcję, każdy by zrobił po swojemu. Ale to, co jest, oddajemy, żeby było jak najpiękniejsze, żeby pobudzić serca. Uszanujmy pracę innych, którzy naprawdę serce włożyli w pracę przy jasnogórskiej szopce”.

2012-12-23 22:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krakowska szopka na wystawie w Rzymie

[ TEMATY ]

szopka

Krzysztof Król

Polska szopka biorąca udział w 40. edycji Międzynarodowej Wystawy „100 Szopek” w Rzymie, została wykonana przez Dariusza Czyża i reprezentuje stylem tzw. „szopki krakowskie”, które swoją formą nawiązują do architektury kościołów i budynków Małopolski, wież wzniesionych z bordowej cegły. W tym przypadku szopka odnosi się do miasta Krakowa, stolicy Kultury Europejskiej minionego 2000 roku, dumy Polski, która od 1978 r. jest pod ochroną UNESCO.

Wieże w szopce krakowskiego artysty są wzorowane na tych z Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - kościoła Mariackiego oraz na wieży krakowskiej straży pożarnej. Dwie chorągwie: biało czerwona i ta biało niebieska ukazująca narodowość maryjną oraz orzeł biały znajdują się na ich szczycie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję