Reklama

Niedziela Częstochowska

Boże Ciało w Częstochowie

Boże Ciało w Częstochowie

30 MAJA, GODZ. 10

W Roku Wiary w czwartek 30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, centralna procesja eucharystyczna dla Częstochowy wyruszy z archikatedry po Mszy św. o godz. 10, a zakończy się na Jasnej Górze. Obrzędom eucharystycznym będzie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Reklama

Uroczystość Bożego Ciała jest wielkim aktem publicznej czci Eucharystii - sakramentu, w którym Jezus Chrystus pozostaje obecny także po zakończeniu celebracji, aby być z nami zawsze, przez wszystkie godziny i dni.

Święto Eucharystii przypomina nam również o wartości adoracji eucharystycznej. Kościół głosi kult Eucharystii „nie tylko w czasie obrzędów Mszy św., ale i poza nią, przez jak najstaranniejsze przechowywanie konsekrowanych Hostii, wystawianie ich do publicznej czci wiernych i obnoszenie w procesjach wśród radości tłumnie zebranego ludu” (encyklika Mysterium fidei, 57).

Modlitwę adoracji można odmówić albo osobiście, zatrzymując się w skupieniu przed tabernakulum, albo w formie wspólnotowej, także za pomocą Psalmów i pieśni, zawsze jednak dając pierwszeństwo ciszy, w której można wsłuchiwać się w duchu w Jezusa Chrystusa żywego i obecnego w tym sakramencie. Nauczycielką tej modlitwy jest Matka Boża, gdyż nikt lepiej od Maryi Panny nie potrafił kontemplować Jezusa oczyma wiary i doświadczyć w głębi serca efektów Jego boskiej i ludzkiej obecności (Benedykt XVI).

Za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej niech się rozszerza i wzrasta w naszym mieście we wspólnotach kościelnych prawdziwa i głęboka wiara w tajemnicę eucharystyczną, a Chrystus Pan, odwiedzając w czasie procesji nasze miasto, niech nam udzieli hojnych łask i swego błogosławieństwa.

Kalendarz wydarzeń Roku Wiary przewiduje także, iż w niedzielę 2 czerwca br., o godz. 17.00 Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice św. Piotra na Watykanie w łączności z wszystkimi Biskupami i ich wspólnotami diecezjalnymi na całym świecie. W związku z tym Arcybiskup Metropolita Częstochowski zaprasza także w tym dniu tj. w niedzielę 2 czerwca o godz. 17.00 do bazyliki archikatedralnej na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu.

Referat Prawny Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej

2013-05-20 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uwierzmy w jeszcze jedno Boże Narodzenie

Może to tylko moje subiektywne spostrzeżenie, ale od paru lat, gdy w Wigilię w Radiu Via słyszę po raz pierwszy przepiękną „Kolędę dla nieobecnych” (w wykonaniu Beaty - o anielskim głosie - Rybotyckiej, do słów Szymona Muchy i muzyki Zbigniewa Preisnera), myślę sobie, że pora kończyć przedświąteczną jeszcze krzątaninę, pora oderwać się od „przyziemności”. Oto nadszedł już czas, by uwierzyć „w jeszcze jedno Boże Narodzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję