Reklama

Pielgrzymkowe postanowienie w Katyniu

Niedziela legnicka 38/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyruszając na pielgrzymkę, zazwyczaj mamy jakąś szczególną intencję. Wszak tym właśnie różni się ona od wyjazdu turystycznego. W podjętej intencji zawiera się nasza prośba, nasze dziękczynienie, czy też przeproszenie. Ofiarujemy nasz czas, naszą drogę, nierzadko także nieuniknione trudy związane z pokonaniem dystansu dzielącego nasz dom od miejsca świętego, jakim jest zazwyczaj jakieś sanktuarium. W dzisiejszych czasach pielgrzymki przyjmują różnorodne formy. Mówi się więc o pielgrzymce pieszej, na rowerze, autobusem, czy też samolotem. Jednakże zawsze jest to wyjątkowy czas. A polega na tym, iż pokonywana droga, pomaga nam lepiej wsłuchiwać się w głos Boży. Wysiłek drogi oraz dotarcie do zamierzonego celu rodzą u wielu pielgrzymkowe postanowienia. Jest to jakieś uwieńczenie i owoc przeżytej pielgrzymki.
Chciałbym podzielić się postanowieniem pielgrzymkowym, jakie podjąłem podczas diecezjalnej pielgrzymki śladami św. Pawła w Grecji. Miało to miejsce 10 kwietnia br. Wówczas płynęliśmy statkiem w rejsie wzdłuż półwyspu Góry Atos. I to właśnie tam dowiedzieliśmy się o katastrofie samolotu prezydenckiego i o śmierci wszystkich, którzy towarzyszyli panu Lechowi Kaczyńskiemu - prezydentowi Rzeczypospolitej. Wiedzieliśmy, że oni wyruszyli w wyjątkowej, historycznej pielgrzymce do Katyńskiego Lasu. To właśnie wówczas, wobec tak wstrząsającego i niepojętego wydarzenia, przyszła mi myśl, aby w tym roku dotrzeć właśnie tam do Katynia, a także stanąć w miejscu, gdzie pielgrzymkę swego życia zakończyli Ci, którzy zginęli stojąc na posterunku straży pamięci świętej i wielkiej naszego narodu.
Postanowienie dzięki Opatrzności Bożej udało się zrealizować. Była próba zorganizowania pielgrzymki autokarowej, ale nie było wystarczającej liczby chętnych. Przyszła wówczas myśl, że chyba ludzie się boją, albo koszty tej długiej wyprawy zbyt wysokie. W rezultacie udało się w mniejszej grupie. Wraz z przyjaciółmi, samochodem osobowym, dotarliśmy do obranego celu. W niedzielę 22 sierpnia br., przed południem stanęliśmy przy krzyżach stojących obok głazu upamiętniającego katastrofę prezydenckiego Tupolewa. Świeże kwiaty i znicze, wszak kilka dni wcześniej byli tu Borowcy w pielgrzymce na motorach, milicyjny łazik pilnujący okolicy i modlitwa... Na jednym z krzyży napis: „Polskim Patriotom - ofiarom katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 - których śmierć pokonała fałsz historii, uświadamiając światu dramat Polaków zamordowanych bestialsko w Katyniu”. W ciągu kilkunastu minut, kilkanaście osób przewijających się wokół miejsca tragedii. W większości Rosjanie, ale nie brakuje i Polaków. Rozmowy, rozglądanie się po okolicy i nieustanna modlitwa. I żal w sercu, że tak niewiele zabrakło, że byli tak blisko pasa lotniska. O godz. 14 (12 czasu polskiego) Eucharystia na ołtarzu Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Nie zawaham się w odniesieniu do tego miejsca, użyć określenia: sanktuarium. Las Katyński jest wszak szczególnym sanktuarium naszego narodu. Z pewnością nie brakuje przybywających do niego turystów, ale zdecydowana większość nawiedzających „Memoriał Katyń” to pielgrzymi. Pielgrzymi, którzy stąpają po świętej ziemi. Modlą się. Modlitwa sama wyrywa się z serca, gdy patrzy się na krzyż i otaczające go zardzewiałe płyty z imionami i nazwiskami zamordowanych. I zapaliliśmy światło. Zapłonął znicz. Płomień, który przypomina, że z ciemności w tajemnicy śmierci i zmartwychpowstania Chrystusa przechodzimy do światła prawdziwego życia. I szum drzew wokół cmentarza, i zaskoczenie, bo na dzwonie przy ołtarzu wypisane są słowa „Bogurodzicy” - pieśni oręża polskiego. Wszak te słowa prowadziły nas na całym pielgrzymkowym szlaku w drodze na Jasna Górę. W Gnaszynie, wieczorem przed „zdobyciem” Jasnej Góry, na kanwie pieśni rycerstwa polskiego, wybrzmiały również słowa: „Jakże słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę”, które wypowiedział zdobywca Smoleńska i Moskwy - hetman Stefan Żółkiewski. I refleksja: tu się dopełniło moje tegoroczne pielgrzymowanie. I zapytać wypada, jakie zrodziło się pielgrzymkowe postanowienie? Odpowiedzią są słowa, które prowadziły młodzież na tegorocznym Spotkaniu Młodych w Krzeszowie „Poniesiemy Światło”. W tym samym czasie bowiem, gdy my celebrowaliśmy Eucharystię w Katyniu, oni pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego uczestniczyli w tajemnicy śmierci i życia Tego, który powstał z martwych. Nieśmy więc Światło i głośmy światu, że On jest Światłością świata! A wraz z Maryją wołajmy za nas i Ojczyznę naszą prosząc Gospodzina, naszego Pana, daj: „na świecie zbożny pobyt, po żywocie rajski przebyt. Kyrie eleison”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

[ TEMATY ]

Meksyk

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Po bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, Chalma jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w kraju. Każdego roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów ludzi, aby oddać cześć ukrzyżowanemu "Czarnemu Chrystusowi".

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję