Reklama

W hołdzie polskiemu Wincentemu à Paulo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemal w 15. rocznicę erygowania parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Gorlicach (Zawodzie) wierni przeżywali wyjątkową uroczystość - instalację relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego w ołtarzu jemu poświęconym, co jest wielkim darem dla parafii, jak zauważyła s. Marta Niemiec - przełożona gorlickiej wspólnoty Sióstr Służebniczek.

100% bojanowskiego charyzmatu

Bł. Edmund Bojanowski (1814-71) przekazał swoim córkom duchowym - siostrom służebniczkom, charyzmat będący odpowiedzią na potrzeby czasów: opiekę nad dziećmi, ubogimi i chorymi. To one posługują w Gorlicach od 1916 r. Początkowo mieszkały i pracowały w pobliskim szpitalu, obecnie realizują swój charyzmat na wszystkich płaszczyznach: wychowują w duchu bł. Edmunda Bojanowskiego dzieci w ochronce noszącej jego imię; katechizują w pobliskiej szkole, gdzie prowadzą Szkolne Koło Caritas wspierające pomocą biednych, potrzebujących oraz posługują w szpitalu. Przyglądając się duszpasterstwu parafii, także odnajdziemy dzieła w duchu Bojanowskiego, jak i jej patronki św. Królowej Jadwigi - matki ubogich. Działa tu parafialny Zespół Caritas pod opieką dyrektora Caritas Okręgu Gorlickiego - ks. kan. Jerzego Gondka; parafialna świetlica dla dzieci „Przystań”; jest wydawana gazeta parafialna „Wspólnota Królowej Jadwigi”, a na terenie szpitala posługuje kapelan - ks. Andrzej Kluz. Te dzieła zostały zespolone w piękną całość, a ich przypieczętowaniem stało się przybycie w znaku relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego, duchowego ojca sióstr służebniczek, człowieka renesansu (literata, poety, publicysty, miłośnika i badacza folkloru, działacza kulturalnego, społecznika, ojca miłosierdzia), który wyprzedził epokę i jako świecki zaangażowany w budowanie Królestwa Bożego na Ziemi, ewangelizację, był prekursorem Soboru Watykańskiego II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowe przygotowania

Do tego wydarzenia wierni przygotowywali się od 24 kwietnia. Jak mówił ks. kan. Gondek, przez 9 tygodni, w każdą środę podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Siostry Służebniczki przybliżały wiernym postać Błogosławionego, jego duchowość oraz modliły się w powierzonych intencjach za jego wstawiennictwem. Nowennowe środy były okazją dla wiernych do nabycia u sióstr wielu wydawnictw poświęconych temu niezwykłemu Polakowi.
Katecheci na zajęciach również zapoznawali dzieci i młodzież gimnazjalną z postacią i dziełami Błogosławionego, zorganizowali także konkurs plastyczny pt. „Bł. Edmund opiekun dzieci, ubogich i chorych”. Jak zauważyła s. Marta Niemiec, katechetka Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, zainteresowanie było duże, napłynęło 115 prac, a laureatów konkursu oraz wystawę mogli poznać goście niedzielnego XIV Parafialnego Festynu (24 czerwca). A ponadto, jak zapewniała Siostra Przełożona, wspólnota sióstr codziennie modliła się o błogosławione owoce wstawiennictwa bł. Edmunda dla wszystkich rodzin parafii.

Reklama

W znaku relikwii

23 czerwca nastąpił uroczysty moment wprowadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego w znaku relikwii pierwszego stopnia (cząstka kości dłoni) do kościoła parafialnego. Z domu Sióstr Służebniczek (przy ul. Jezierskiego) wierni pod przewodnictwem ks. Ryszarda Sowy wyruszyli w procesji z relikwiami niesionymi przez matkę generalną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, s. Beatę Chwistek. W progach kościoła relikwie Błogosławionego Matka Generalna przekazała gospodarzowi parafii ks. kan. Jerzemu Gondkowi. Uczestnicy procesji: siostry służebniczki, przedstawiciele władz lokalnych, dzieci z ochronki sióstr, młodzież ze Szkolnego Koła Caritas, przedstawiciele władz lokalnych oraz parafianie wzięli udział we Mszy św. sprawowanej m.in. w intencjach rychłej kanonizacji bł. Edmunda. Kwiaty były wyrazem radości z przybycia Błogosławionego w znaku relikwii. Symboliczne wiązanki złożyli przedstawiciele dzieci z Ochronki im. bł. Edmunda Bojanowskiego wraz z s. Barbarą Górą, dyrektor tegoż przedszkola; dzieci ze Szkolnego Koła Caritas w Miejskim Zespole Szkół nr 1 oraz fundatorzy obrazu Błogosławionego Helena i Tadeusz Batory. W homilii wygłoszonej przez ks. Piotra Salę, Błogosławiony ukazany został jako alpinista ducha, bezgranicznie ufający Bożej Opatrzności, dziecko Maryi - Jej wzorem mówiący codziennie Bogu „fiat”. Ten „serdecznie dobry człowiek” jak pisał o nim Tygodnik Katolicki, był „jednym z najpobożniejszych, najpokorniejszych i najzasłużeńszych katolików Wielkopolski (…) wzór cichej pobożności, łagodnej wyrozumiałości i wyrzeczenia się siebie”. Życie Bojanowskiego to realizacja motta: „Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca”.
Liturgię uświetnił śpiew chóru sióstr nowicjuszek ze Starej Wsi. Po Eucharystii zgromadzeni mogli uczcić relikwie Błogosławionego i zapoznać się z ekspozycją przy jego ołtarzu.

Bogactwo symboli ołtarza

Ołtarz Błogosławionego jest jednym z akordów w uświetnianiu wnętrza nowego kościoła. Jak mówiła s. Marta Niemiec: „Ku radości sióstr 6 lat temu padła propozycja, żeby powstał ołtarz boczny bł. Edmunda Bojanowskiego. Rok temu ta myśl wróciła ze spotęgowaną siłą. Po konsultacjach z Matką Generalną i Radą Generalną, co do symboliki elementów w ołtarzu, Ksiądz Proboszcz poczynił starania, by ołtarz powstał na czas. Autorem projektu jest Maciej Kauczyński, a wykonawcą - pracownia Piotra Kauczyńskiego. Obraz Błogosławionego został namalowany przez Zbigniewa Kotyłłę. Wśród fundatorów ołtarza należy wymienić siostry służebniczki, rodziców dzieci pierwszokomunijnych, bierzmowanych oraz sponsorów. Ołtarz stanowi odzwierciedlenie bogactwa osobowości i ducha Edmunda Bojanowskiego. Warto zwrócić uwagę choćby na kilka elementów.
Oko Bożej Opatrzności. Bł. Edmund Bojanowski to sługa Bożej Opatrzności, Bóg przez jego ręce otaczał opieką dzieci, ubogich i chorych, karmił chlebem i miłością, pomnażając te dary.
Bazylika gostyńska, to w niej modlił się i przyjmował sakramenty. Tutaj Matka Boża Bolesna w wizerunku Piety, czczona przez rodziców, a później przez Edmunda wysłuchała gorącej modlitwy Teresy - matki Edmunda, który w wieku 4 lat śmiertelnie zachorował. Za cud uzdrowienia dziecka rodzice złożyli wotum - srebrne oko Opatrzności Bożej, które do dzisiaj jest w bazylice Księży Filipinów.
Postać Maryi. W duchowości Bojanowskiego głęboki rys stanowi pobożność maryjna. Jej powierzył całe swe życie, plany i Ją uczynił Patronką zgromadzenia. Pragnął, aby nad każdą ochronką królowała Matka Boża Jasnogórska.
Flaga Polski - akcent narodowy. Błogosławiony urodził się w rodzinie pielęgnującej polskie tradycje patriotyczne, dumę narodową i cześć dla bohaterów, strzegącą „narodowych pamiątek”. Ojciec Edmunda Walenty Bojanowski walczył w powstaniu listopadowym, co skończyło się konfiskatą rodzinnego majątku. Jego miłość do Matki Bożej i do Matki Ojczyzny, najpełniej wyrażała pieśń „Bogurodzica”, gdyż „zawiera całe wyznanie wiary, jest pierwszym chrześcijańskim katechizmem w Polsce” (Dz. 14 I 1855 r.).
Siostry służebniczki. Założył najliczniejszą obecnie polską żeńską rodzinę zakonną Sióstr Służebniczek (1850 r.). Siostry realizują w Polsce i poza jej granicami przekazany przez Ojca Założyciela charyzmat posługi ubogim, chorym, a nade wszystko dzieciom. Bojanowski szczególną opieką otaczał najmłodszych, początkowo ofiary epidemii cholery - sieroty, później troską wychowawczą otoczył dzieci wiejskie, zagrożone biedą, zaniedbaniem i demoralizacją. Błogosławiony był prekursorem współczesnej myśli pedagogicznej. Jego system wychowania wyprzedzający pedagogikę o cały wiek uwzględniał personalizm. Celem wychowania było kształtowanie postaw i rozwijanie pozytywnych cech osobowości, tak „aby człowiek stał się obrazem i podobieństwem Boga na ziemi”.
Bł. Edmundzie - módl się za polskie rodziny!

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian, żołnierz, męczennik

[ TEMATY ]

św. Florian

Archiwum OSP Kurów

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Podczas prezentacji programu 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbędzie się w Trieście w dniach od 3 do 7 lipca, ogłoszono niektóre szczegóły programu wizyty papieża Franciszka. Ma on przybyć do Triestu 7 lipca. Wcześniej włoscy biskupi i wierni spędzą w Trieście cały tydzień pod hasłem: "W sercu demokracji. Uczestnictwo między historią a przyszłością" i będą wspólnie dyskutować o rozwoju kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję