Niezwykle rzadko zdarza się, żeby papież obdarzał godnością kardynała urzędującego nuncjusza. Ogłaszając nazwiska nowych kardynałów w październiku 2016 roku Franciszek powiedział jednocześnie, że kard. Zenari pozostanie na swoim dotychczasowym stanowisku „w umiłowanej i umęczonej Syrii”. Nuncjusz przyjął te słowa jako „wyraźny znak solidarności z cierpiącą ludnością Syrii”.
Mario Zenari urodził się 5 stycznia 1946 w Villafranca w północnych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lipca 1970, jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego. Służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej rozpoczął w 1980, pracując w placówkach watykańskich w Niemczech, Rumunii, Kolumbii, Senegalu i Liberii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od 1994 przez kilka lat pracował w Wiedniu jako stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a także jako stały obserwator Stolicy Świętej przy Biurze Narodów Zjednoczonych.
W lipcu 1999 papież mianował go nuncjuszem apostolskim w Wybrzeżu Kości Słoniowej i Nigrze i Burkina Faso, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa (sakrę przyjął 25 września tegoż roku). 10 maja 2004 abp Zenari został nuncjuszem na Sri Lance, a w cztery lata później, w grudniu 2008, papież Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Syrii. Jest jedynym kardynałem wśród czynnych nuncjuszy.