Dyrektor Caritas Syria: ludzie szukają jedzenia w śmietnikach
W Syrii tragiczne warunki ekonomiczne i eksodus młodych pokoleń przeplatają się z katastrofą humanitarną spowodowaną m.in. sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez USA. Uderzają one w najbiedniejszych mieszkańców tego kraju. „Dla wielu osób jedynym źródłem pożywienia są uliczne śmietniki. Panuje skrajna bieda. To koszmar dla społeczeństwa wyczerpanego wojną i przemocą” – powiedział w rozmowie z agencją Fides Riad Sargi, dyrektor wykonawczy Caritas Syria.
Katastrofa humanitarna to powód spotkania w Aleppo Rady Zwierzchników Kościołów Katolickich Syrii. W czasie obrad patriarchowie i biskupi zgodnie podkreślili, że jednym z najważniejszych obecnie zdań jest wsparcie Caritas Syria i innych organizacji katolickich, które mogą ulżyć cierpieniom ludności i pomóc w odbudowie kraju zniszczonego przez lata konfliktu, a obecnie zmagającego się z pandemią COVID-19.
Syrokatolicki patriarcha Antiochii przypomniał o pilnej potrzebie wspierania młodzieży, zwłaszcza w dziedzinie edukacji. „To pokolenie, które dorastało w czasie wojny, wymagające szczególnej uwagi” – zauważył Ignacy Józef III Younan. Z kolei melchicki katolicki patriarcha Antiochii Józef Absi zwrócił uwagę na konieczność zajęcia się rosnącą polaryzacją społeczną, która oddziela nielicznych bogatych od rzeszy Syryjczyków pogrążonych w biedzie i głodzie.
W spotkaniu wziął udział także kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Damaszku. W swoim wystąpieniu przypomniał o cierpieniach syryjskich rodzin, które warto dostrzegać zwłaszcza teraz, w roku poświęconym rodzinie i św. Józefowi, zainaugurowanym przez papieża Franciszka. Podkreślił znaczenie działań podejmowanych przez Caritas Syria na rzecz najuboższych rodzin, niezależnie do jakiej grupy etnicznej czy religijnej należą.
„Trwająca od 10 lat wojna w Syrii spowodowała ogromne zniszczenia w całym kraju. Sytuacja jest bardzo niestabilna. Brakuje jakichkolwiek struktur, nie działają instytucje publiczne, brakuje pracy, wielu ludzi opuściło ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Wiadomo, że kraj znajduje się w samym centrum złożonej rzeczywistości geopolitycznej, która wykracza poza ramy lokalnego konfliktu. Został on stworzony, a następnie był i jest podtrzymywany z zewnątrz” - taką opinię wyraziła s. Marta Fagnani, przełożona klasztoru sióstr cysterek pod wezwaniem Maryi Źródła Pokoju w Azeir.
Mniszka uważa, że dodatkowym obciążeniem dla Syrii są sankcje międzynarodowe, które nie uderzają w bogatych, ani tych, którzy są przy władzy, ale w zwykłych ludzi. Pociąga to za sobą brak leków, towarów pierwszej potrzeby, uniemożliwia handel i drobną aktywność rzemieślniczą. Wielu ludzi cierpi z głodu.
Francuscy sportowcy i kibice będą mieli swoją kaplicę w Paryżu. Powstała ona w w kościele św. Joanny de Chantal w sąsiedztwie stadionu Parc des Princes. Nosi wezwanie Matki Bożej Sportowców. Jej inaugurację zaplanowano na niedzielę 8 marca. Mszy św. będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore.
Wydarzenie to jest pokłosiem projektu ewangelizacyjnego Holy Games, który zrodził się w związku z ważnymi zawodami międzynarodowymi, rozgrywanymi w ostatnich latach we Francji, takimi jak: mistrzostwa świata w rugby oraz letnie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Chodzi o dotarcie do sportowców w miejscach, w których na co dzień przebywają - na stadionach, w klubach sportowych itd.
„Cieszę się z budowania relacji z ludźmi: z kapłanami, z wiernymi, z młodzieżą” - powiedział w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej biskup gliwicki Sławomir Oder. Trzy lata temu, 11 marca 2023 roku przyjął on sakrę biskupią i jako trzeci biskup-ordynariusz odbył ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach połączony z kanonicznym objęciem diecezji. Spośród 656 tys. jej mieszkańców niemal 90 proc. należy do Kościoła katolickiego. Posługuje im około 350 kapłanów diecezjalnych i 140 zakonnych.
O. Stanisław Tasiemski OP, KAI: Diecezja gliwicka w tym roku obchodzi 34. rocznicę powstania. Czym wyróżnia się ta wspólnota Kościoła?
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.