Reklama

Niedziela Częstochowska

Małżeństwa u swojej Patronki

– Jesteście skarbem nieocenionym. Jesteście trzykroć piękni. Po pierwsze, że istniejecie, a przecież ten świat mógłby istnieć bez nas, to jest dar od samego Boga dla świata i dla nas. Po drugie – macie imiona zapisane w niebie, to jest piękno, którego nigdy nie wolno utracić. Trzecie, że jesteście teraz i tu z Chrystusem we wspólnocie Kościoła – mówił abp Wacław Depo do małżeństw 22 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie.

Radość z daru miłości wzajemnej, miłości prawdziwej, bezinteresownej, ofiarującej siebie, zgromadziła małżeństwa i rodziny 22 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie. Wspólnoty rodzinne uczestniczyły w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

W homilii metropolita częstochowski nawiązał do liturgii i pytał: – Rozstrzygnijcie, komu chcecie służyć: Bogu czy bałwanom (Joz 24,15)? Komu wierzymy? – Wiara, będąc darem Boga, zostaje tutaj ukazana jako zaproszenie do współpracy i wolny wybór człowieka. Pozostawienie dylematu: albo Bóg, albo bałwany – nie ma pośredniej możliwości, nie ma pozycji neutralnej, jest to zasadniczy wybór między prawdziwym Bogiem a bogami fałszywymi – podkreślił kaznodzieja. Zgromadzonym wyjaśniał, że czytany dzisiaj fragment z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan (Ef 5,21-32) należy do najważniejszych tekstów w Nowym Testamencie dotyczących świętości rodziny i małżeństwa. – To wy jesteście adresatami tego listu – mówił abp Wacław do małżeństw, które są współuczestnikami podwójnej tajemnicy ustalonej przez Boga, że po stworzeniu człowieka jako mężczyzna i kobieta, człowiek opuszcza ojca i matkę i złączy się z żoną, aby dwoje byli jednym ciałem. To jest dar i zadanie – dwoje jedno. Druga tajemnica: – Nie ma Kościoła bez Chrystusa, nie ma Chrystusa i dojścia do Niego poza Kościołem. To jest wolą Boga, a Chrystus jest głową Kościoła i zbawcą ludzi. Chrystus jest zbawcą ciała zrozumiałego jako całość człowieka wraz z duszą i ciałem. Ta podwójna tajemnica nie łatwa do zrozumienia i spełniania, ale jest to sprawa zaufania Bogu, w którym wszystko jest możliwe.

Beata Pieczykura/Niedziela

Arcybiskup Depo pozostawił rodziny z przesłaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, głównego konsekratora figury sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w 1967 r. „Świat bez macierzyństwa nie może się obejść. Kościół nie może być tylko suchym postulatem doktrynalnych określeń. On jest życiem i musi być bliski codzienności życia. Nie wierzcie tym prorokom, którym się wydaje, że bez pomocy Matki Najświętszej, Matki Chrystusa, można dokonać czegokolwiek w świecie i w Kościele. Nie wierzcie”.

Reklama

Dlaczego pielgrzymka małżeństw odbyła się w czwartą niedzielę miesiąca, kiedy to w sanktuarium ojcowie udzielają indywidualnego błogosławieństwa kobietom w stanie błogosławionym i małżeństwom, które pragną tę łaskę wyprosić, wyjaśnił o. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa: – W niedzielę po 13 sierpnia gromadzi nas tu Matka Boża Leśniowska Patronka Rodzin. Wspominamy koronację figury Matki Bożej papieskimi koronami i przybywamy w pielgrzymce małżeństw. W tym roku kalendarz nie pozwolił na wspólne świętowanie, ponieważ 15 sierpnia przypadła uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bez was byłaby tu pustelnia, nie byłoby pięknej uroczystości i w całym roku byłoby pusto. Dzięki wam, ludziom wiary, kochającym Matkę Przenajświętszą, jest tu tak pięknie.

Po Mszy św. małżonkowie odnowili przysięgę złożoną w dniu ślubu. Spływało na nich indywidualne błogosławieństwo Boga. W tym czasie splecione dłonie małżonków były przewiązane stułą.

Beata Pieczykura/Niedziela

– Przyjeżdżamy tu od 12 lat i mamy nadzieję, że będzie nam dane to kontynuować. Tutaj zawsze taki spokój człowiek uzyskuje. W dzisiejszych czasach, kiedy małżeństwo jest tak atakowane, uważam, że są takie rzeczy, czynności, które powinny mocno wybrzmieć, dlatego jesteśmy w tym miejscu. U Matki Bożej Leśniowskiej czujemy się jak w domu – powiedziała pani Ewelina z Wodzisławia Śląskiego, która pielgrzymowała z mężem Rafałem i czwórką dzieci. Państwo Aleksandra i Piotr w Jedlinie przeczytali w internecie, że odbywa się pielgrzymka rodzin i postanowili się wybrać. – Ta pielgrzymka ma znaczenie symboliczne. Przysięga małżeńska jest ważna, a przypominanie o niej ma swoją wartość – dodał pan Piotr. Swoje intencji przez ręce Maryi przedstawili państwo Ewa i Robert z Mysłowic, którzy podczas urlopu przyszli pieszo z Żarek Letnisko-Masłońskie. Na rowerach natomiast przybyli pątnicy z Sędziszowa.

Do Leśniowie przybyli także pątnicy, który na szybie samochodu obok fotografii Niepokalanej umieścili napis: „Maryjo, dotknij każdego swoją miłością, kto spojrzy na Twój wizerunek”.

2021-08-22 17:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klasztor w Leśniowie zamknięty do odwołania

[ TEMATY ]

Leśniów

koronawirus

Bożena Sztajner/Niedziela

Klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie został zamknięty do odwołania. Powodem jest wykrycie wirusa SARS-CoV-2 u jednej z sióstr przebywającej na urlopie w miejscowym klasztorze Sióstr Obliczanek.

Siostra przebywa w szpitalu, a paulini z klasztoru w Leśniowie oraz siostry obliczanki, mający bezpośredni lub pośredni kontakt z osobą zakażoną, zostali objęci kwarantanną.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję