Reklama

Aktualności

Papież: traktujmy kryzysy jako szanse

Papież Franciszek przyjął w Watykanie przedstawicieli francuskiej fundacji „Liderzy dla Pokoju” („Leaders pour la Paix”). Organizacja zajmuje się monitorowaniem światowych kryzysów geopolitycznych, mogących zagrozić równowadze międzynarodowej. Każdego roku publikuje raport, który ma pomóc uporać się z podobnymi sytuacjami w przyszłości. Powstała z inicjatywy byłego premiera Francji Jean-Pierra Raffarina.

[ TEMATY ]

Franciszek

Ojciec Święty zaznaczył, że obecnie świat znajduje się w wielkim kryzysie. Pandemia nie została póki co przezwyciężona, a jej konsekwencje gospodarcze i społeczne, zwłaszcza dla najuboższych, są bardzo poważne. „W obliczu pandemii oraz innych kryzysów politycznych i środowiskowych, takich jak: głód, zanieczyszczenie planety, zagrożenie bronią nuklearną, wasze zaangażowanie na rzecz pokoju nigdy nie było potrzebne bardziej niż obecnie” – powiedział Franciszek.

„Wyzwanie polega na tym, aby pomóc rządzącym i obywatelom traktować kryzysy jako szanse. Np. kryzys ekologiczny, spotęgowany przez pandemię, może wzbudzić większe poczucie odpowiedzialności za planetę, przede wszystkim wśród przywódców, a następnie obywateli. Aby tak się stało należy rozwijać wiedzę na temat problemów i ich przyczyn. Jest to część edukacji dla pokoju, tak bliskiej waszym sercom. Pandemia doprowadziła do kryzysu polityki jako takiej. Nawet ten fakt może okazać się szansą do budowania lepszej polityki. Należy pracować na dwóch poziomach: kulturowym i instytucjonalnym. Kultura musi skupiać się na godności osoby, zwłaszcza zmarginalizowanej, promować kulturę spotkania, w której słuchamy i przyjmujemy naszych braci i siostry. Na poziomie instytucjonalnym istnieje pilna potrzeba wspierania dialogu i współpracy wielostronnej, ponieważ porozumienia wielostronne są lepszą gwarancją troski o prawdziwie dobro wspólne i ochronę państw słabszych“ – powiedział Papież Franciszek.

2021-09-04 15:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

W Argentynie trwa pierwsza wystawa obrazów przedstawiających papieża Franciszka. Można je oglądać w muzeum katedralnym w mieście La Plata koło Buenos Aires.

Dziewięć obrazów, tworzących wystawę "Habemus Papam", namalowała argentyńska artystka Mercedes Farina. Zainspirowała się ona pobożnością i ważnymi miejscami kapłańskiej posługi obecnego papieża, jak również jego przesłaniem.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję