Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Kontrola w katedrze

Z końcem września do katedry świdnickiej przybyła ministerialna komisja z Warszawy, w celu weryfikacji poprawności prowadzonych działań administracyjno-finansowych.

[ TEMATY ]

Świdnica

remont

Katedra Świdnicka

ks. Piotr Śliwka

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

Przedstawiciele komisji podczas wizji w katedrze

Kontrola związana była z prowadzeniem dotowanego, kwocie 17 mln zł, przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, remontu nawy głównej świdnickiej katedry.

Zadanie pod nazwą: Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej katedry świdnickiej nr POIS.08.02.00-00-0001/18 w ramach działania 8.2 Ochrona zabytków oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wielkimi krokami dobiega końca. Z katedry powoli znikają rusztowania. Ostateczna data zakończenia zadania to czerwiec 2022 roku.

Komisja, która przez kilka dni sprawdzała poprawność dokumentacji, w swoich pracach skupiła się na zarządzeniach i regulaminach, procedurach i instrukcjach związanych m.in. z polityką rachunkowości, obiegiem dokumentów finansowych, archiwizacji dokumentacji projektowej czy ochroną danych osobowych.

- Całość kontroli przebiegła pozytywnie, a komisja nie stwierdziła błędów w prowadzonej dokumentacji. Aktualnie oczekujemy na raport z kontroli i jesteśmy dobrej myśli – mówi ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry. Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł, a wartość dotychczas wykonanych prac od początku realizacji projektu wynosi około 14,5 mln zł.

2021-10-04 17:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica-Katedra. Wigilia uroczystości Wszystkich Świętych

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Katedra

ks. Bogdan Ferdek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek w asyście świdnickich diakonów

Liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek w asyście świdnickich diakonów

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, o ich obcowaniu i pamiątkach na ziemi, a także o miękkich prześladowaniach chrześcijan i obciachu mówił ks. Bogdan Ferdek.

Profesora teologii dogmatycznej na wieczorną modlitwę Kościoła do świdnickiej katedry zaprosił duszpasterz tradycji łacińskiej w diecezji świdnickiej ks. Julian Nastałek.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” hasłem pielgrzymki Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

2022-12-01 16:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

Wizyta, którą Franciszek zamierza złożyć w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku, będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Słowa te nawiązują do Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian: „Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania” (5,18).

Z kolei logo papieskiej wizyty przedstawia zarys granic Demokratycznej Republiki Konga w kolorach flagi tego kraju: błękitnym, żółtym i czerwonym, przy czym granica zachodnia jest jakby „niedomknięta”, co ma symbolizować otwarcie się na to wielkie wydarzenie. Poszczególne kolory flagi również mają swe znaczenie: żółty symbolizuje bogactwo kraju: jego faunę i florę, zasoby na ziemi i pod nią; czerwień przedstawia krew przelaną przez męczenników a błękit wyraża gorące pragnienie każdego mieszkańca – pokój. Na tym tle z lewej strony widnieje błękitny krzyż. Kolejnym elementem loga są stylizowane trzy kolorowe postacie, mające wyrażać papieską intencję braterstwa wszystkich ludzi: mężczyzn i kobiet, dorosłych i dzieci, zjednoczonych w jednym człowieku. A umieszczenie ich pod krzyżem ma podkreślać fakt, że takie braterstwo jest możliwe tylko jako dar Boży. Obok widnieje gałązka palmowa – symbol męczeństwa zakorzenionego w dziejach tego kraju, jednocześnie znak zwycięstwa, odrodzenia i nieśmiertelności, a więc części tego przesłania, które niesie z sobą wizyta Ojca Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję