Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Bóg nie zbawia siłą i na siłę

– Trzeba nam przeżyć ten rodzaj zgorszenia, że Bóg nie zbawia siłą i na siłę – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 15 grudnia w redakcji „Niedzieli” Mszy św. w intencji jej pracowników.

[ TEMATY ]

Niedziela

abp Wacław Depo

redakcja

Maciej Orman/Niedziela

– Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy nie spotkali się jako rodzina redakcyjna najpierw przy stole eucharystycznym, którego przedłużeniem jest stół wigilijny – podkreślił na początku Eucharystii ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu Niedziela. Dodał, że „łączy nas nie tylko wspólne miejsce pracy, ale pewna misja” i prosił o modlitwę, abyśmy jak najwierniej ją wypełniali.

W homilii abp Depo zaznaczył, że Adwent jest czasem „niespokojnych pytań, wołających o prawdę, zarówno o tajemnicy samego Boga, jak i o człowieku, jego powołaniu, misji i otaczającym nas świecie”.

– Dlaczego Bóg nie objawia siebie w sposób jasny, zrozumiały dla wszystkich, mówiąc o swojej miłości? Dlaczego nie objawia swojej siły stwórczej i nie przychodzi z całą mocą przekonującą i zwyciężającą wszystko i wszystkich, którzy Mu się sprzeciwiają? – pytał metropolita częstochowski. – Trzeba nam przeżyć ten rodzaj zgorszenia, że Bóg nie zbawia siłą i na siłę – dodał.

Reklama

Przypomniał, że „w Chrystusie Bóg stał się człowiekiem, aby dokonać dzieła zbawienia i wyzwolić od wszelkich utrapień, a przede wszystkim od złego ducha, ciemności, błędów, czyli kroczenia w ciemnościach, lęku i śmierci”. – Nie ma innego Boga poza Bogiem objawionym w Chrystusie, narodzonym z Maryi Dziewicy w Betlejem, ukrzyżowanym na Golgocie i zmartwychwstałym, żyjącym dziś i do skończenia świata w Kościele, w sposób szczególny w Eucharystii – wskazał abp Depo.

Za kard. Josephem Ratzingerem powiedział: „Tylko sercem otwartym, wrażliwym na ukrytą, ale realną obecność Pana, można pozostać wiernym i sprawiedliwym w świecie, który tak jak za czasów Jana znad Jordanu pełny jest sprzeciwu wobec wiary”.

Ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, poprosił metropolitę częstochowskiego o błogosławieństwo na dalsze przybliżanie Boga słowem. Życzył mu także „nieustannej odwagi w zmaganiu się, by głosić Boga w sposób przystępny, ale nie banalny”.

Na zakończenie abp Depo pobłogosławił opłatki.

2021-12-15 11:07

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” na Parafialnym Dniu Papieskim w Warszawie

[ TEMATY ]

Niedziela

parafia

Marian Dziewoński

„Niedziela” w parafii, „Niedziela” w rodzinie, pod takim hasłem odbył się 30 sierpnia Parafialny Dzień Papieski we franciszkańskiej parafii pw. Matki Bożej Anielskiej na Wierzbnie w Warszawie. Dzień ten był przedłużeniem uroczystości wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego, której 29 sierpnia przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję