Reklama

Kościół

Bp Robert Chrząszcz: Dziś wielu rodziców składa swoje dzieci w ofierze bożkowi, któremu na imię „sukces”

Nawiązując do ofiar składanych bożkowi Panowi, bp Robert Chrząszcz powiedział, że dziś wielu rodziców składa swoje dzieci w ofierze bożkowi, któremu na imię „sukces”. – Serca opuszczonych dzieci krwawią wołając o bliskość ojca i matki, ciepło rodzinnego domu, poczucie akceptacji, bycia kochanym i potrzebnym – mówił krakowski biskup pomocniczy w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach, która przeżywa nawiedzenie ikony Świętej Rodziny, która peregrynuje po dekanatach archidiecezji krakowskiej.

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

flickr.com/archidecezjakrakow

Bp Robert Chrząszcz

Bp Robert Chrząszcz

Na początku Mszy św. bp Robert Chrząszcz przypomniał, że dziś obchodzone jest święto katedry św. Piotra. Prosił o modlitwę w intencji papieża Franciszka i wszystkich rodzin, aby były „budowane na skale, którą jest wiara w Chrystusa”.

W czasie homilii krakowski biskup pomocniczy odniósł się do pytania, które Jezus stawiał uczniom o to, za kogo uważają Go ludzie. – Łatwo jest pytać o wzniosłe rzeczy i odpowiadać na takie pytania, kiedy nie ma sytuacji granicznej albo jakiegoś niebezpieczeństwa. Łatwo jest być gotowym na cierpienie, kiedy go nie ma. Łatwo jest mówić o dawaniu i pomaganiu, aż do momentu, kiedy nie trzeba dać czegoś swojego czy części siebie. Łatwo jest mówić „i nie opuszczę cię aż do śmierci”, gdy przyszłość maluje się pięknie. Gorzej jest wtedy, gdy pojawia się choroba, cierpienie, niepowodzenie – wyliczał biskup podkreślając, że wyznawane wartości trzeba skonfrontować z okolicznościami życia.

Zwrócił uwagę, że Jezus „sondaż” na swój temat przeprowadził w Cezarei Filipowej, gdzie była świątynia poświęcono pogańskiemu bożkowi Panowi. Zauważył, że dziś także pojawia się coraz więcej form pogaństwa, a ludzie często idą za „ułudą i wytworami własnej wyobraźni, zamiast szukać prawdziwego Boga i prawdziwych wartości”. – Jedni wybierają wojnę i rozwiązania siłowe. Patrzymy w ostatnich godzinach w telewizory i widzimy, co dzieje się na Wschodzie, bo ktoś sobie wymyślił, że będzie wojna, bo chce osiągnąć własne cele nie licząc się z wartościami, z Bogiem. Człowiek tworzy sobie coraz więcej bogów i substytutów, które mają zaspokoić i zastąpić pragnienie Boga, nadprzyrodzoności, wieczności. Pragnienie, które jest w każdym człowieku – zaznaczał.

Reklama

Nawiązując do ofiar składanych bożkowi Panowi, biskup powiedział, że dziś wielu rodziców składa swoje dzieci w ofierze bożkowi, któremu na imię „sukces”. – Choć z tego poświęcenia więzi rodzinnych nie widać krwi, to jednak serca opuszczonych dzieci krwawią wołając o bliskość ojca i matki, ciepło rodzinnego domu, poczucie akceptacji, bycia kochanym i potrzebnym – mówił bp Robert Chrząszcz.

Podziel się cytatem

Po homilii małżonkowie obecni w kościele odnowili przyrzeczenia małżeńskie.

2022-02-22 21:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup-nominat Robert Chrząszcz: pragnę kierować się duchem misyjnym Kościoła

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

diecezja.pl

Pragnę kierować się duchem misyjnym Kościoła – powiedział biskup-nominat Robert Chrząszcz, mianowany dziś przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Urodzony w Wadowicach 51-letni duchowny przez 15 ostatnich lat był misjonarzem w Brazylii. Dziś wyznał, że przywozi ze sobą doświadczenie Kościoła, który musi się odnaleźć wobec wielu innych religii i kościołów.

Ks. Robert Chrząszcz przyjął święcenia kapłańskie 26 lat temu w Krakowie z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Następnie pracował jako wikariusz w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych. W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję