Reklama

Kościół

Watykan: wojna po pandemii - zagrożenie dla ludzkości

Rozpoczął się atak na Ukrainę. Wojna w Europie w XXI wieku wydawała się niemożliwa. Groźba pogorszenia się sytuacji jest niewyobrażalna. Papież prosi nas, abyśmy przeciwstawiali sile oręża słabość modlitwy – przypomina na łamach portalu Vatican News Sergio Centofanti. Jest to pierwsza reakcja mediów watykańskich na rosyjski atak na Ukrainę.

[ TEMATY ]

Watykan

Ks. Zbigniew Tracz

Rzym

Rzym

"Są tacy, którzy w to nie uwierzyli. Wojna w Europie w trzecim tysiącleciu: nieprawdopodobne, prawie niemożliwe. Teraz jest już wielu zabitych. Istnieje obawa, że dojdzie do rozlewu krwi. Zwykłe niewinne, bezbronne ofiary, które chciałyby żyć w pokoju z innymi, z każdym, nawet jeśli ma inną flagę. Możni nie troszczą się o słabych, którzy im ulegają. Wokół jest wielu cynicznych Herodów. Rzeź niewiniątek nie ustaje. Po cierpieniach spowodowanych pandemią przychodzi smutek związany z konfliktem, który nie wiadomo, w co się może przerodzić" – stwierdza watykański dziennikarz.

Dalej stwierdza: „Niektórzy wskazywali na ryzyko wybuchu trzeciej wojny światowej. Nadal wierzymy, że jest to niemożliwe. Wciąż myślimy, że ludzkość nie będzie na tyle głupia, by znów w nią wpaść. Ponieważ wojna jest szaleństwem, jest nieracjonalna. To jest demoniczne. A diabeł chce zniszczyć życie, chce zniszczyć świat. Dziś dysponuje wystarczającą ilością śmiercionośnej broni, by osiągnąć swój cel. Nie bierzmy pokoju na świecie za pewnik”.

Centofanti przypomina, że papież Franciszek, wzywa do modlitwy i postu w intencji pokoju. „Słabość modlitwy wobec potęgi broni. Kto będzie chciał w to uwierzyć? Któż przeciwstawi potulną ascezę postu sile armat? Modlitwa jednoczy nas z Ojcem i czyni nas braćmi, post zabiera nam coś, czym możemy się dzielić z innymi: nawet jeśli ten drugi jest wrogiem” – dodaje.

Watykański dziennikarz przypomina, że modlitwa jest prawdziwą rewolucją, która zmienia świat, ponieważ przemienia serca. „Mamy niewiele środków na walkę z wojnami, ponieważ diabeł, nie biorąc za nie żadnej odpowiedzialności, podsyca je nienawiścią, przebiegłością i niegodziwością. Jezus mówi: «Ten rodzaj demonów można wyrzucić tylko modlitwą» (Mk 9,29)” – stwierdza Sergio Centofanti.

2022-02-24 11:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Audiencje środowe w liczbach

[ TEMATY ]

Watykan

audiencja

Mazur/episkopat.pl

Najwięcej środowych audiencji ogólnych w ciągu roku odbyło się pod koniec pontyfikatu św. Jana Pawła II: w 2003 było ich 48, czyli w praktyce papież ten, już wówczas bardzo ograniczony ruchowo, spotykał się z wiernymi w Watykanie co tydzień, z wyjątkiem lipca, gdy wypoczywał w górach. Ale najwyższa średnia liczba uczestników audiencji przypada na rok 2013: koniec pontyfikatu Benedykta XVI i pierwszy rok kierowania Kościołem przez Franciszka: w 38 spotkaniach środowych uczestniczyło wówczas ponad półtora miliona pielgrzymów, czyli średnio prawie 39,4 tys. osób.

Z danych Prefektury Domu Papieskiego wynika, że od pierwszej audiencji ogólnej Benedykta XVI – 27 kwietnia 2005 do ostatniej 27 lutego 2013 na 348 audiencjach spotkał się on z 5 116 600 uczestnikami. Najwięcej wiernych przybyło na spotkania z papieżem w r. 2006 – na 45 audiencjach ogólnych było ich 1031500. Natomiast w 2011 na takiej samej liczbie audiencji było jedynie 400 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję