Reklama

Polska

Kalisz: list biskupa z okazji 30. rocznicy powstania diecezji

- Wiarę w Jezusa wyznajemy we wspólnocie Kościoła, w której wszyscy są ważni, każdy ma swoje miejsce oraz swoje powołanie i misję - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.

[ TEMATY ]

Kalisz

Bp Damian Bryl

Ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Bp Damian Bryl

Bp Damian Bryl

W liście pasterskim bp Bryl przypomniał, że 25 marca przypadnie 30. rocznica powstania diecezji kaliskiej. Podkreślił, że przez 30 lat wspólnej drogi wspólnota diecezjalna przeżywała różne chwile. - Był czas entuzjazmu, pragnień i osiągnięć, ale był także czas potknięć, upadków, słabości i grzechu. Nasza historia ma bardzo wiele barw. Dzisiaj, jako wspólnota uczniów Pana Jezusa, wspominamy naszą historię, ale też zatrzymując się i rozważając Boże Słowo, uczymy się rozpoznawać obecny czas, to co się teraz z nami dzieje i to wszystko, co przed nami – czytamy w liście.

Biskup wskazał, że czas, który przeżywamy jest trudny. - Pandemia i wszystkie jej konsekwencje, które towarzyszą nam w życiu osobistym, rodzinnym, szkolnym, zawodowym, społecznym i kościelnym są dla nas bardzo trudne. Jeszcze

nie skończył się czas pandemii, a przyszła wojna na Ukrainie i pojawili się migranci w naszej Ojczyźnie. Próbujemy jak najlepiej podjąć to wyzwanie – stwierdził hierarcha.

Zaproponował pięć myśli, które mają towarzyszyć wiernym w kolejnych latach.

Pierwsza myśl to ufna wiara, która prowadzi do modlitwy. - W tych trudnych i wymagających czasach chcemy wyznawać wiarę, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Synem Bożym, naszym Panem i jedynym Zbawicielem – napisał.

W drugiej myśli bp Bryl wskazał, że wiarę w Jezusa wyznajemy we wspólnocie Kościoła, w której wszyscy są ważni, każdy ma swoje miejsce oraz swoje powołanie i misję. Zaprosił wiernych do włączenia się w prace synodalne w parafiach, czy wspólnotach, a także poprzez internet.

Trzecia myśl dotyczy solidarnej pomocy. - W czasie pandemii wielu z nas doświadczyło, jak ważna jest pomoc innych osób, jak ważne są gesty i znaki obecności, pamięci i wsparcia. W ostatnich tygodniach wielu straciło dach nad głową w czasie silnej wichury – czytamy w liście.

W czwartej myśli biskup kaliski zachęcał do ewangelizacji, zwłaszcza ludzi młodych. - Chcemy, jako wspólnota Kościoła, wspierać w rozwoju życia chrześcijańskiego tych, którzy żyją wiarą konsekwentną, ale nie możemy stracić wrażliwości na tych, którzy odeszli – zaznaczył bp Bryl.

Reklama

Biskup kaliski zaprosił diecezjan do współpracy, bo, jak napisał - "Razem możemy więcej i lepiej".

Msza św. z okazji 30. rocznicy powstania diecezji kaliskiej zostanie odprawiona w tamtejszej katedrze św. Mikołaja 25 marca o godz. 17.00.

List zostanie odczytany w niedzielę, 20 marca, we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji kaliskiej.

2022-03-19 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czyńmy pokój

Niedziela Plus 20/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Kalisz

Marzena Cyfert

Kopia obrazu św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Kopia obrazu św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Kalisz. Przedstawiciele świata pracy z całej Polski modlili się u św. Józefa.

W ogólnopolskich modlitwach świata pracy zorganizowanych już po raz 30. w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 16. włączyło się Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Modlitwą i pracą czyńmy pokój”, a przewodniczył jej biskup kaliski Damian Bryl.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Brazylia

błogosławiona

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję