Reklama

Niedziela Legnicka

Skauci Europy z pielgrzymką w Krzeszowie

Ostatnia sobota marca (26 III 2022 r.), była dniem diecezjalnej pielgrzymki skautów do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

skauci

ks. Piotr Nowosielski

Uczestnicy

Wzięło w niej udział ponad 200 harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, które należy do Federacji Skautingu Europejskiego. Byli to przedstawiciele wszystkich gałęzi wiekowych: wilczki, harcerki i harcerze, przewodniczki i wędrownicy, obu nurtów - żeńskiego i męskiego. Przybyli do Krzeszowa reprezentowali Hufce: Legnicki, Jeleniogórsko – Legnicki, Gryfowski, Środowisko Jeleniogórskie, oraz gościnnie Hufiec z Żar. Harcerze przyszli w pieszej pielgrzymce pod hasłem: „Mów Amen jak Maryja”.

Harcerskie święto

- Dzisiejszy dzień, to tradycyjny dzień modlitw za Skautów Europy, związany z dniem Zwiastowania Pańskiego, w okolicach którego skauci modlą się za siebie. Skauci Europy pracują na trzech fundamentach. Pierwszy z nich oparty jest na tradycyjnym skautingu założyciela Baden-Powella, drugi na wizji zjednoczonej Europy wartości i trzeci – to chrześcijaństwo. Natomiast obszary pracy obejmują odniesienie do Boga, służbę, pracę nad charakterem, czy też kierowanie się zmysłem praktycznym – przypomina ks. Stanisław Bakes, diecezjalny duszpasterz harcerzy. - Przybywając z pielgrzymką, chcemy przypomnieć że chcieliśmy wznieść się ponad podziały ludzkie i dlatego postanowiliśmy zostać Skautami Europy. Maryję, której poświęcamy Rosję, Ukrainę i samych siebie prosimy, aby dała nam poznać skąd idziemy i dokąd zmierzamy, otwierając nas na poznanie woli Bożej i jej wypełnienie – dodaje.

Czas pielgrzymkowy

Po wydarzeniach związanych z zawiązaniem wspólnoty, modlitwie połączonej z podjęciem przez dużą część skautów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, grach terenowych, w godzinach popołudniowych pielgrzymów odwiedził biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Najpierw o godz. 15.00, przed Ikoną Matki Bożej Łaskawej, tak jak dzieńwcześniej w Legnicy dokonał zawierzenia Jej Rosji i Ukrainy, wraz z modlitwą o pokój, a następnie przewodniczył Mszy św. W homilii, przypomniał że skauci to także ci, którzy podejmują walkę, ale inną od walk tego świata. Jest to walka o nawrócenie drugiego człowieka. Przywołał słowa św. Pawła: Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich (Ef 6,12nn). Jednocześnie Paweł podpowiada jakimi środkami chrześcijanin walczy, co jest jego orężem i jak staje się rycerzem Chrystusa. - Dzisiaj chcieliśmy, aby ten zew Bożego słowa, doprowadził nas i do Tej, od której Słowo Boże na nowy sposób zaczęło być obecne w świecie, do Najświętszej Maryi Panny, a także chcieliśmy by przed ten akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi na nowo rozpoczął się też nowy akt walki, walki duchowej, o zbawienie, o pokój, o pojednanie - mówił biskup Andrzej

Reklama

Spotkanie zakończył uroczysty apel na placu przed Bazyliką

Reportaż ze spotkania na stronach Radia Plus: www.legnica.fm


  


2022-04-05 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Kresowianie wołają o pamięć i prawdę w 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner

Na Jasnej Górze trwa 19. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Tegoroczne spotkanie wpisuje się w obchody 70. rocznicy ludobójstwa, dokonanego przez OUN UPA na Kresach, na kilka dni przed głównymi uroczystościami w Warszawie. Jest okazją przede wszystkim do modlitwy za bestialsko zamordowanych, o należną im pamięć i godny pochówek. Uroczystości zainaugurowała o godz. 9.30 Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, podczas której homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, nazywany przez Kresowian Kustoszem Narodowej Pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję