Reklama

Niedziela Świdnicka

Ząbkowice Śląskie. Wybory u klarysek

W klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji odbyła się kapituła wyborcza.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

klaryski

Ząbkowice Śląskie

ks. Marek Korgul

ks. Arkadiusz Chwastyk

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Jedna z klarysek wraz z biskupem i księżmi skrutatorami w zakrystii przed Mszą świętą

Jedna z klarysek wraz z biskupem i księżmi skrutatorami w zakrystii przed Mszą świętą

Wybory nowej ksieni rozpoczęły się od Eucharystii w kaplicy klasztornej, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Następnie po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego i po wypełnieniu wszystkich przepisanych w konstytucjach procedur, bp Mendyk przewodniczył procesowi wyborczemu. Nad zgodnym z prawem przebiegiem głosowania czuwali księża skrutatorzy: ks. kan. Arkadiusz Chwastyk – kanclerz kurii świdnickiej oraz ks. prał. Marek Korgul – referent ds. życia konsekrowanego w diecezji świdnickiej.

ks. Mirosław Benedyk

Biskup Świdnicki wraz z jedną z klarysek

Biskup Świdnicki wraz z jedną z klarysek

Zgodnie z Konstytucjami Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji, wybory odbywają się co trzy lata i dokonywane są przez kapitułę wyborczą, która w dniu wyborów 13 lipca br. w ząbkowickim klasztorze liczyła 13 mniszek. Tytuł ksieni przypadł s. Marii Agnieszce Semer, która zastąpiła na tym stanowisku s. Marię Dominikę Jarco. Wikarią i pierwszą radną została s. Maria Barbara Kijak, a kolejnymi radnymi zostały: s. Maria Dominika Jarco, s. Maria Gabriela Pałęga i s. Maria Józefa Łabaz, które wraz z matką ksienią wchodzą w skład zarządu. Wyniki wyborów zostały zatwierdzone przez biskupa, który pobłogosławił nowo wybranym mniszkom.

ks. Mirosław Benedyk

Kościół klasztorny klarysek w Ząbkowicach Śląskich

Kościół klasztorny klarysek w Ząbkowicach Śląskich

Ksieni jest przełożoną klasztoru żeńskiego. Posiada władzę zwyczajną i reprezentuje zakon na zewnątrz. Odpowiednikiem ksieni w zakonach męskich jest opat. Siostry Klaryski wyróżniają się przestrzeganiem ścisłej klauzury i radykalnym ubóstwem.

ks. Mirosław Benedyk

Prezbiterium w kościele klasztornym

Prezbiterium w kościele klasztornym

ks. Mirosław Benedyk

Rynek w Ząbkowicach Śląskich przy którym znajduje się kościół klasztorny Mniszek Klarysek

Rynek w Ząbkowicach Śląskich przy którym znajduje się kościół klasztorny Mniszek Klarysek

2022-07-24 23:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Serce pełne Boga. Najuboższe, bo najbogatsze

2023-06-06 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Graziako

Raz jeszcze natrafiamy na wezwanie, które w pierwszej chwili ma prawo wydawać się jedynie powtórzeniem tego, o czym już mówiliśmy: Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa…

Zwróćmy jednak naszą uwagę najpierw na słowo „pełnia”. Pełnia, pełność, całkowitość. W pierwszym rzędzie mówi nam ono o tym, że Bóg nie daje się „po kawałku”. Bo nikt, kto kocha nie daje siebie w kawałkach. My to zresztą doskonale znamy z naszego ludzkiego doświadczenia miłości. Ten, kto kocha, pragnie dać siebie całego i przyjąć w całości tego, kogo kocha. A On jest Pierwszym Kochającym i nie da się Go prześcignąć w kochaniu, a więc także w dawaniu siebie. To jest zresztą często nasz „problem” z Bogiem. Bo my byśmy chcieli Go w naszym życiu tak tylko „trochę”, albo chcielibyśmy „coś” od Niego. A On daje siebie, i to całego siebie, w bezprzykładnej hojności, którą dyktuje miłość.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: wysłannik papieża zakończył wizytę w Kijowie, jej rezultaty będą przydatne

2023-06-06 18:54

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP

Wysłannik papieża do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi zakończył "krótką, ale intensywną wizytę w Kijowie"; jej rezultaty będą przydatne do tego, by rozważyć następne kroki - ogłosił we wtorek Watykan. W drugim dniu wizyty przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W wydanym komunikacie Stolica Apostolska podkreśliła, że kardynał Zuppi podziękował władzom cywilnym za spotkania, zwłaszcza z prezydentem Zełenskim.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: Dyspensa na 9 czerwca

2023-06-07 13:44

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

archidiecezja częstochowska

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo udzielił na piątek 9 czerwca wszystkim osobom przebywającym na terenie archidiecezji częstochowskiej dyspensy „od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”.

Zalecił jednocześnie, aby „osoby korzystające z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej wobec potrzebujących bądź ofiarowanie jałmużny”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję