Reklama

Niedziela Świdnicka

Bardo. Katecheci na start. Nowa misja ks. prał. Marka Korgula

Katecheci z diecezji świdnickiej spotkali się w Sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, by wspólnie dziękować za minione wakacje i prosić o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok szkolny.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

katecheci

Bardo

ks. Marek Korgul

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zapowiedział, że diecezja zamierza nadal korzystać z talentów i doświadczenia ks. prał. Marka Korgula

Bp Marek Mendyk zapowiedział, że diecezja zamierza nadal korzystać z talentów i doświadczenia ks. prał. Marka Korgula

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. - Na początku nowego roku szkolnego i katechetycznego serdecznie pozdrawiam wszystkich katechetów. To grono jest mi szczególnie bliskie nie tylko przez wyznaczone przez Kościół zasady kierowania lokalną wspólnotą Kościoła, ale także przez długie lata wspólnych projektów, programowania i realizacji dzieła wychowania katolickiego w polskich szkołach – witał przybyłych nauczycieli religii biskup świdnicki.

Zauważył też obecność pani prof. dr hab. Annie Zellmie z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która została poproszona o wygłoszenie prelekcji nt. towarzyszenia katechizowanym w procesie wszechstronnego rozwoju.

Pomnażać talenty

W homilii bp Mendyk zachęcał przybyłych katechetów do przyjrzenia się ich powołaniu. Jako pomoc dał liturgię słowa, która tego dnia zawierała fragment listu św. Pawła do Koryntian dotyczący powołania, jak również przypowieść o talentach.

- Talenty nie są zwykłymi darami, które są udzielane człowiekowi jedynie w chwili jego narodzin, ale także – a może przede wszystkim – są tym, co przyniósł nam Jezus: zbawieniem, miłością Boga Ojca, życiem w obfitości, Duchem Świętym. Są to skarby, które winno się pomnażać aż do powrotu pana „po dłuższym czasie”. Każdy otrzymany dar staje się jednocześnie zadaniem. I co ważne: trzeba mieć tego świadomość – wyjaśniał bp Mendyk.

Koniec i początek

Mówił też o talentach i ich wykorzystaniu przez katechetów. Dziękował za poświęcenie i zaangażowanie, zwłaszcza tym, którzy obchodzą w tym roku jubileusz pracy lub odchodzą na emeryturę. Powitał też nowych pracowników oświaty. Na koniec natomiast wraz z przedstawicielami grona podziękował ks. prał. Markowi Korgulowi za 18 lat pracy w wydziale katechetycznym.

- Dziękujemy za codzienną posługę wśród nas katechetów, za zorganizowane rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wszelkiego rodzaju formy doskonalenia zawodowego, życzliwe słowo i dobre oko przy awansie zawodowym wielu z nas. Za wyrozumiałość i cierpliwość na wykładach i egzaminach, które przez wiele lat przeprowadzałeś dla studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że twoja pamięć, doświadczenie i kunszt będę nam dalej towarzyszyć w doradczym charakterze na naszej drodze katechetycznej posługi. Życzymy, by nowa misja, którą powierzył księdzu biskup, była wypełniona równie celująco jak ta, którą kończysz dzisiaj - mówił w imieniu zebranych dr Tomasz Dziurla.

Reklama

Biskup dodał, że wciąż diecezja zamierza korzystać z talentów i doświadczenia ks. Marka, ustanawiając go odpowiedzialnym za formację duchowieństwa, jak również przygotowanie i prowadzenie diecezjalnego synodu. Gratulował także ks. dr. Damianowi Mroczkowskiemu, który przejął obowiązki dotychczasowego dyrektora wydziału.

Na koniec po raz ostatni w tej roli zabrał głos ks. Korgul przypominając najważniejsze ogłoszenia dotyczące rozpoczynającego się roku szkolnego.

2022-09-01 21:10

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy: zniszczenie elektrowni w Nowej Kachowce zagrożeniem dla Europy

2023-06-06 16:53

[ TEMATY ]

episkopat

Ukraina

Rkc.org.ua

bp Witalij Skomarowski

bp Witalij Skomarowski

W nocy 6 czerwca współczesna historia naszej Ojczyzny została naznaczona kolejną katastrofą, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ta zbrodnia wojenna zagraża życiu i bezpieczeństwu nie tylko Ukraińców, ale także całej Europy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w odpowiedzi na zniszczenie przez armię rosyjską zapory elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

Bp Witalij Skomarowski przypomniał, że zniszczona elektrownia była związana z bezpiecznym działaniem elektrowni jądrowej Zaporoże, tymczasowo okupowanej przez Rosjan. Przewodniczący zaapelował o modlitwę za tych, których „życie jest zagrożone z powodu gwałtownego wzrostu poziomu wody, za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji w obliczu niebezpieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Trzy dni modlitwy za miasto

2023-06-07 11:23

Mateusz Góra

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie

    Mieszkańcy Krakowa należący do różnych wspólnot przez trzy dni modlą się w intencji miasta.

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie trwa Jerycho Krakowskie. To kolejne już takie wydarzenie poprzedzające uroczystość Bożego Ciała. Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie gromadzą się członkowie wspólnot z całego Krakowa. Modlą się przez prawie cały dzień. Czuwanie rozpoczyna się od godziny 7:00, a kończy o 21:15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję