Reklama

Kościół

Jasna Góra: zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - rozpoczęły się rekolekcje polskich biskupów

Zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - podkreślają polscy biskupi, którzy na Jasnej Górze rozpoczęli doroczne czterodniowe rekolekcje. Prowadzi je ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Ich kanwą jest życie i działalność św. Piotra Apostoła: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tu od 1950 r. i wprowadził go Prymas Wyszyński.

- Rekolekcje to czas ożywienia relacji z Jezusem, odnowienia zawierzenia Maryi i umocnienia w pasterskiej posłudze Kościołowi - mówią biskupi.

- Jako pasterze w Polsce, razem, zatrzymujemy się i przeznaczamy czas dla Boga, żeby później iść do drugiego człowieka. To czas refleksji nad naszą wiarą, powołaniem i życiem - zauważył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Dodał, że rekolekcje są też wyrazem jedności Episkopatu, a tegoroczne zamyślenie nad posługą Piotra okazją do przypomnienia o pasterskiej posłudze biskupów. - Jest ona bardzo ważna. Szczególnie Ojciec Święty przypomina nam, jak ma wyglądać, że pasterz ma być z przodu, ale też pośród, czyli słuchać i być również z tyłu. Św. Piotr jest tym pasterzem, który nam towarzyszy i pokazuje jak pokonywać trudności życia, mając przed sobą Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa - podkreślił bp Kiciński.

- Rekolekcje to upragniony czas zatrzymania i „chwili spokoju” – zauważył bp Adam Bab z Lublina. Podkreślił, że to okazja do zweryfikowania samego siebie i stawiania pytań o swoją posługę i zaangażowanie, „czy ona podoba się Bogu”. - Oby było jak najwięcej takich chwil, kiedy dostrzeże się reprymendy i upomnienia, by zwiększyć swą gorliwość - powiedział.

Biskupi zwracają uwagę na Jasną Górę, gdzie Maryja uczy wiary, odpowiedzialności i posłuszeństwa. - Maryjna wiara, do której tutaj wracamy, oparta jest na prostym „tak” wobec Bożego słowa. To jest najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, ale też najbardziej efektywne - powiedział bp Bab.

Tematem biskupich rekolekcji są słowa „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Jak powiedział tegoroczny rekolekcjonista ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w swoich naukach chce ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zaznaczył, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

2022-11-14 19:27

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkopostne rekolekcje internetowe „Do ostatniej kropli”

[ TEMATY ]

rekolekcje

diibdiib1/pixabay

W ostatnim tygodniu lutego ruszają Internetowe Rekolekcje Wielkopostne pn. „Do ostatniej kropli”, które poprowadzi ks. Marcin Boryń - duszpasterz Wspólnoty "Zarażę Cię Bogiem".

14 odcinków rekolekcji pojawi się m.in. na: facebooku oraz na kanale Youtube. Będzie je można także odnaleźć na stronie internetowej www.zcb.wojciech.najlepsza.pl

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję