Reklama

Kościół

Papież: jest wiele konfliktów nierozwiązywalnych, bo uciekamy do okopów

W Buneos Aires obchodzono Dni Duszpasterstwa Społecznego, gromadzące działaczy społecznych, przedsiębiorców, duchownych oraz osoby publiczne. Z tej okazji Papież skierował list, w którym podzielił się swoim niepokojem, spowodowanym wzrostem polaryzacji. „Jest wiele konfliktów, których rozwiązanie jest niemożliwe, bo uciekamy do okopów, często ideologicznych” – napisał.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że podobne spotkania są ważne, bo pozwalają rozeznać sytuację i skoordynować wysiłek, a to pilne zadanie, bo dotykają nas kolejne poważne problemy, począwszy od pandemii i kryzysu ekologicznego, po wojny i wyzysk. „Z tymi realiami, jakby muzyką w tle, łączy się wzrost polaryzacji i ekstremizmów, które nie pozwalają nam budować i spotykać się we wspólnym «my»” – czytamy w liście.

Ojciec Święty podkreślił ponadto, że „zanika poczucie przynależności zdolne przełamać tyranię podziałów i konfrontacji, umożliwiające, przy wszystkich uzasadnionych różnicach, osiągnięcie zgody w poszukiwaniu wspólnego dobra, które jest czymś więcej niż sumą dóbr indywidualnych”. Polaryzacja zaś nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ pogłębia jedynie kryzys niszcząc „wszelkie próby rozwiązań, oraz powoduje wzrost niepokoju i brak zaufania”.

W obliczu tej sytuacji Franciszek wezwał do odważnego budowania kultury dialogu i przypomniał, że „możliwe działania i przemiany rosną oraz rozwijają się w tej samej glebie, która jest w stanie wyhodować chwasty”. Podkreślił, że należy o tym pamiętać w naszych działaniach.

Na zakończenie udzielił błogosławieństwa uczestnikom spotkania i prosił o modlitwę. W tym roku Dni Duszpasterstwa Społecznego świętowały 25 lecie istnienia. Zostały zapoczątkowane na krótko przed tym, jak ówczesny bp Bergoglio został ordynariuszem archidiecezji.

2022-11-16 16:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do wiernych: ufajmy Panu

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do pokładania pełnej ufności i nadziei w Panu Jezusie, który nie tylko nie opuszcza nas w najtrudniejszych chwilach, ale co więcej – daje siły do pokonania ich, wezwał wiernych Franciszek w rozważaniach przed modlitwą "Anioł Pański 17 listopada". Na Placu św. Piotra zebrało się, jak w każdą niedzielę, kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Rzymu, Włoch i zagranicy. Po rozważaniach i odmówieniu modlitwy maryjnej papież udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, po czym pozdrowił zgromadzonych, wymieniając niektóre grupy a z okazji obchodzonego dzisiaj Dnia Ofiar Wypadków Drogowych życzył roztropności i przestrzegania przepisów. Zachęcił też do odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję