Reklama

Kościół

Jakim królem jest Jezus?

Rozważania do Ewangelia: Łk 23, 35-43.

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

s. Amata CSFN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Słowo wstępu

Ewangelia czytana w Niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata ukazuje ostatnie momenty życia Jezusa na ziemi. To właśnie wtedy najbardziej widać jakim był On królem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2. Słowa klucze

Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król żydowski».

Rzymianie krzyżowali na dwóch rodzajach krzyży: jeden w kształcie litery T (łac. crux commissa) oraz krzyż powszechnie znany (†), którego belki się przecinają (łac. crux immissa). Informacja o tym, że nad głową Jezusa był napis wskazuje, że Jezus umierał na tym drugim rodzaju krzyża.

Na krzyżach w naszych kościołach i domach są czasem cztery litery INRI. To skrót od łacińskiego napisu „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum”, czyli Jezus Nazareński, Król Żydowski.

Krzyż jest tronem Jezusa. I tu już widać diametralną różnicę między Jezusem a innymi królami.

Jeden ze złoczyńców, których tam powieszono, urągał Mu: «Czyż Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas».

Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił».

I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa».

Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś będziesz ze Mną w raju».

W ostatnim momencie życia wypełniło się to co zawarte jest już w samym imieniu Jezus, a co wyznaczało całą Jego misję życiową. Jeszcze przez narodzeniem Anioł powiedział do Józefa, że Maryja porodzi Syna, „któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”. Po hebrajsku jest tu nawet gra słów: Jezus (Yeshua), który zbawi (yoshia) swój lud. Imię Jeszua zawiera w sobie litery czasownika „zbawiać”, a etymologia tego imienia oznacza „Bóg zbawia”.

Reklama

Jezus zbawił skazanego człowieka w ostatnim momencie. Przez to do dziś pokazuje, że zależy mu na każdym grzeszniku, który się nawraca, nawet największym. Jest tylko jeden warunek, aby być zbawionym – trzeba się zwrócić do Jezusa.

Tak jak często podkreśla Papież Franciszek: Miłosierdzie jest imieniem Boga, jest imieniem Jezusa Króla.

3. Dziś

Jezus daje coś czego żaden król nie może dać: daje zbawienie. Jednak czy to otrzymam zależy ode mnie. „Król Wszechświata nie będzie moim Królem, dopóki za Króla Go nie uznam” (ks. P. Śliwiński, ks. M. Kowalski, Jutro Niedziela).

Czy uznałem Jezusa za mojego Króla i Pana? Jak często zwracam się do Niego? Jaka jest nasza relacja?

2022-11-19 19:37

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-48.

Niedziela, 19 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen otrzymała raport o stratach wojennych od polskich europosłów

2024-07-17 00:14

[ TEMATY ]

parlament europejski

Ursula von der Leyen

raport o reparacjach

Arkadiusz Mularczyk

Łukasz Brodzik

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk, były wiceminister spraw zagranicznych wręczył Ursuli von der Leyen podczas pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego nowej kadencji, raport o stratach z II wojny światowej poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Dokument przygotowany w języku angielskim przewodnicząca Komisji Europejskiej, która stara się o reelekcję, otrzymała do rąk własnych.

Europoseł Mularczyk w rozmowie z portalem niedziela.pl stwierdził, że Polacy muszą walczyć o sprawiedliwość także w Unii Europejskiej, bo obecny rząd Donalda Tuska chce sprawę strat z II wojny światowej sprzedać za - jak to określił - "koraliki". Dodał również, że w poprzedniej kadencji jako wiceminister spraw zagranicznych przekazał oficjalne pismo przewodniczącej Komisji Europejskiej z opisem problematyki i załączonym trzytomowym raportem, ale pozostało ono bez odpowiedzi. Stąd należało przypomnieć Ursuli von der Leyen o całej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Ursula Von der Leyen została wybrana 401 głosami poparcia

2024-07-18 14:20

[ TEMATY ]

Komisja Europejska

Ursula von der Leyen

EKR

Łukasz Brodzik

Ursula Von der Leyen została wybrana 401 głosami poparcia , przy wymaganej większości 360 głosów. Teraz, przewodnicząca-elekt Komisji, w oparciu o propozycje państw członkowskich UE, wybierze kandydatów-komisarzy, po jednym z każdego kraju, i przydziela im odpowiedzialność za określony obszar polityki.

Wszyscy kandydaci na komisarzy zostaną następnie zaproszeni do udziału w przesłuchaniach przed odpowiednią komisją (komisjami) lub organami Parlamentu Europejskiego, ponieważ Komisja jako całość podlega zatwierdzeniu przez Parlament Europejski. Po zatwierdzeniu wszystkich 26 desygnowanych komisarzy (desygnowani komisarze mogą się wycofać, jeśli nie otrzymają pozytywnej oceny), wraz z prezydentem elektem i wysokim przedstawicielem do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa muszą zostać zatwierdzeni w jednym głosowaniu przez Parlament Europejski. Rada Europejska formalnie mianuje wszystkich komisarzy na ich stanowiska, stanowiąc większością kwalifikowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję