Reklama

Świat

Kard. Kasper relatywizuje opinię Kongregacji Nauki Wiary na temat amerykańskich zakonnic

Kard. Walter Kasper banalizuje krytyczną opinię Kongregacji Nauki Wiary na temat liberalnego i większościowego nurtu amerykańskich zakonnic. W ubiegłym tygodniu z przedstawicielkami sióstr spotkał się prefekt kongregacji kard. Gerhard Müller. Zarzucił im promowanie amerykańskiej teolog Elizabeth Johnson, której poglądy zostały skrytykowane przez doktrynalną komisję episkopatu USA, ponieważ zawierają poważne błędy doktrynalne. Kard. Müller wyraził też zaniepokojenie wpływami gnostycznymi, które stawiają zakonnice poza Kościołem i chrześcijańską wiarą. Zaznaczył, że sytuacja jest poważna.

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Johannes Joas / pl.wikipedia.org

Do zarzutów kard. Müllera odniósł się przebywający w tych dniach w USA kard. Walter Kasper. W jego przekonaniu są one przykładem wąskiego myślenia, które charakteryzuje niekiedy Kurię Rzymską. „Jeśli masz problemy z przełożonymi zakonów żeńskich, to musisz z nimi dyskutować, dialogować, wymieniać poglądy” – powiedział kard. Kasper i dodał: „Prawdopodobnie siostry muszą coś zmienić. I prawdopodobnie również Kongregacja Nauki Wiary musi trochę zmienić swoją mentalność”. Kard. Kasper zapewnił też o swym uznaniu dla feministycznej teolog, której amerykański episkopat zarzuca poważne błędy doktrynalne. Przypomniał, że również św. Tomasz z Akwinu został potępiony przez swego biskupa. „Jest ona zatem w dobrym towarzystwie” – powiedział purpurat.

Wystąpienie kard. Kapera to kolejny akt medialnego zamieszania wokół Watykanu. 81-letni kard. Kasper choć nie pełni już w Stolicy Apostolskiej żadnej funkcji, niesłusznie jest przedstawiany jako „teolog Papieża”. W przeciwieństwie do kard. Kaspera, Papież Franciszek w pełni respektuje zadania Kongregacji Nauki Wiary oraz jej prefekta. Niedawno potwierdził, że jest to najważniejsza kongregacja w Watykanie, do niej należy rozstrzyganie otwartych kwestii teologicznych, a orzeczenia jej prefekta nie są prywatnymi opiniami.

2014-05-08 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Becciu: Benedykt XVI zachowuje sprawność mimo postępującego wieku

[ TEMATY ]

kardynał

Benedykt XVI

Mazur/episkopat.pl

- Mimo postępującego wieku, 91 lat, Benedykt XVI zachowuje sprawność - powiedział kard. Angelo Becciu o papieżu-seniorze, który w zeszłym tygodniu, po konsystorzu wszystkich nowych kardynałów, przyjął ich w swojej rezydencji w Watykanie na "chwilę pozdrowień i modlitwy". Kard. Becciu w rozmowie z watykańskim portalem "Vatican News" powiedział: "Papież-senior skierował do nas piękne, jasne słowa, tak jak to zwykł, zawsze czynić".

Kard. Becciu pracował jako substytut w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej przez dwa lata u boku papieża Benedykta XVI. "To on wezwał mnie do Rzymu w 2010 roku, kiedy byłem nuncjuszem apostolskim na Kubie" - przypomniał watykański dyplomata. Scharakteryzował papieża-seniora jako "człowieka prostoty, nieśmiałego ale pełnego czułości". "Jest człowiekiem o metodycznym umyśle, który umie pogłębić teologię i tajemnicę Boga i udało mu się przybliżyć je ludziom" - powiedział kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Solidarni z Kościołem na Wschodzie. Świadectwo z Ukrainy

2022-12-04 17:09

Marzena Cyfert

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

Parafia Ducha Świętego gościła o. Mariusza Krawca, misjonarza z Ukrainy

II Niedziela Adwentu to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, w sposób szczególny Kościołowi na Ukrainie.

Wpieramy modlitwą i pomocą materialną wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. W parafiach goszczą misjonarze, którzy dzielą się świadectwem swojej posługi na tych terenach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję