Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomiędzy Eucharystią i życiem

Rozpoczyna się nowy rok formacyjny w warszawskich sektorach Ruchu Equipes Notre-Dame. Dla wspólnot Matki Bożej będzie on szczególny, gdyż poprzedza Międzynarodowe Zgromadzenie EN-D.

2023-09-05 14:53

Niedziela warszawska 37/2023, str. V

[ TEMATY ]

Ruch Equipes Notre‑Dame

Archiwum EN-D

Po wakacyjnej przerwie w parafiach spotykają się małżeństwa z poszczególnych sektorów Ruchu Equipes Notre-Dame. Na zdjęciu Mazowsze D

Po wakacyjnej przerwie w parafiach spotykają się małżeństwa z poszczególnych sektorów Ruchu Equipes Notre-Dame. Na zdjęciu Mazowsze D

Na wrześniowych spotkaniach małżeństwa otrzymają roczne materiały formacyjne, w tym roku przygotowane przez Super Region Hiszpania. Tytuł materiałów brzmi: „Eucharystia, źródło misji”. Jesteśmy zachęcani do głębszego przylgnięcia w codziennym życiu małżeńskim i rodzinnym do Chrystusa w Eucharystii. To nie jest łatwe zadanie.

Życie sakramentalne

Drogę wskazuje nam Ojciec Święty Benedykt XVI, który w z adhortacji apostolskiej „Sacramentum Caritatis” napisał: „Wierni chrześcijanie potrzebują głębszego zrozumienia relacji pomiędzy Eucharystią i codziennym życiem. Duchowość eucharystyczna nie ogranicza się tylko do uczestnictwa we Mszy św. i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu”.

Tak. Głębokie życie sakramentalne, znajdujące swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym, czyni nas zdolnymi do wykonania kolejnego kroku na drodze do świętości. Sakrament Eucharystii i sakrament pokuty powinny znaleźć swoje miejsce nie poza małżeństwem, ale w nim. Czy obowiązek zasiadania, połączony z dialogiem małżeńskim będzie związany z przebaczeniem? Czy reguła życia, wyznaczająca w osobistej decyzji kierunek zmian, będzie realizowana sumiennie dla dobra małżeństwa i rodziny? Czy znajdziemy czas na modlitwę, zarówno osobistą, jak i małżeńską, oddając cześć Bogu i prosząc Go o wsparcie? Te i inne punkty wysiłku, określone w Karcie, czyli pierwszym statucie Ruchu, zostały nam przypomniane przez małżeństwa odpowiedzialne za Sektor.

Spotkanie Sektora

Stałą częścią każdego spotkania Sektora jest adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. sprawowana przez księży, doradców duchowych ekip. Oddzielnym punktem spotkania Sektora jest przypomnienie, jak powinno wyglądać spotkanie ekipy. To niby oczywiste, a jednak warto na początku roku przypomnieć przebieg spotkania, aby było skierowane na poszukiwanie i przylgnięcie do Chrystusa.

Małżeństwo odpowiedzialne przypomniało również rolę kapłana doradcy duchowego.

Reklama

Tak o tej roli mówi fragment dokumentu przygotowanego w EN-D: „Księża i świeccy mogą pomagać sobie wzajemnie w dochodzeniu do poznania tajemnicy Chrystusa. Z jednej strony, księża towarzyszą małżeństwom i pomagają w rozeznawaniu tego, do czego są codziennie wzywani, a z drugiej strony, obecność małżeństw, które się modlą i które się kochają, pomaga księżom sprawować ich posługę z głębokim zaangażowaniem”.

Poza wymienionymi wcześniej punktami spotkania, małżeństwo odpowiedzialne za Sektor, przekazuje informacje organizacyjne dotyczące nadchodzącego roku formacyjnego. Jest przeznaczony czas na przyjacielskie rozmowy, jakże ważny w budowaniu wspólnoty.

W drodze do Turynu

Rok 2023/24 jest szczególny, gdyż we wszystkich sektorach nastąpiła zmiana małżeństw odpowiedzialnych. Ponadto rozpoczęty rok poprzedza Międzynarodowe Zgromadzenie EN-D, które odbędzie się w Turynie w lipcu 2024 r.

Zgromadzenie to odbywa się co 6 lat i jest zawsze wielkim darem dla Ruchu, ukazującym powszechność i uniwersalność Kościoła katolickiego. Ponad 4,5 tys. małżeństw oraz 400 kapłanów przez 6 dni będzie dzielić się swoim doświadczeniem wiary, umacniając małżeństwa na drodze do świętości.

Autorzy są odpowiedzialni za wspólnotę Orędowników w Equipes Notre-Dame.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne spotkanie z najważniejszym Gościem

Niedziela warszawska 52/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Equipes Notre‑Dame

Archiwum rodzinne

Bernadetta i Krzysztof Frankowie z dziećmi

Bernadetta i Krzysztof Frankowie z dziećmi

Przez kolejne tygodnie Adwentu prezentowaliśmy filary duchowości Équipes Notre-Dame. O tym, jak uczestnictwo w ruchu duchowości małżeńskiej pomaga piękne święto Bożego Narodzenia przeżyć jeszcze piękniej – piszą Bernadetta i Krzysztof Frankowie.

Nietrudno coś zagubić, czegoś nie zauważyć. Boże Narodzenie to takie święta, w których sprawy przyziemne, chociażby takie jak prezenty, mogą przysłonić to, co najważniejsze. Jak znaleźć równowagę pomiędzy tym, co przyziemne, a tym, co duchowe w świętowaniu Bożego Narodzenia? A może te dwie rzeczywistości nie muszą stać w sprzeczności względem siebie...

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Diecezji Sosnowieckiej dotyczące prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z.

2023-09-29 21:24

[ TEMATY ]

oświadczenie

Sosnowiec

red

W nawiązaniu do prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z. z 28 września 2023 r. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że przyjmuje jego treść do wiadomości. Tekst oświadczenia zostanie włączony do materiału dowodowego komisji wyjaśniającej okoliczności zdarzenia w Dąbrowie Górniczej, jak również zostanie przekazany Prokuraturze.

Diecezja Sosnowiecka niezmiennie podtrzymuje wolę całkowitego wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych powstałego zgorszenia, zgodnie z przepisami prawa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo na Jasnej Górze: dość już mamy podziałów między nami! Zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele

2023-10-01 13:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

PAP/Waldemar Deska

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, odprawił w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumę odpustową z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. - Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele - powiedział w homilii hierarcha.

"Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele. Dlatego przychodzimy tutaj do Matki Niezawodnej Nadziei. Do Matki, która jest obrońcą w Duchu Świętym, żebyśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory, a strzegli granic pomiędzy prawdą a kłamstwem" - powiedział w homilii podczas odprawionej w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumy odpustowej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję