Anna Wyszyńska: O czym trzeba przypomnieć alergikom przed urlopem?
Dr n. med. Włodzimierz Wróbel: Warto przede wszystkim przypomnieć, jaki jest mechanizm reakcji alergicznej. Mówimy, że jest to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. A czym jest układ immunologiczny? Ja mówię żartobliwie, że jest to solidnie uzbrojony strażnik, którego rolą jest ochrona organizmu przed patogenami. Problem w tym, że w przypadku reakcji alergicznej strażnik sięga po broń wobec potencjalnie nieszkodliwych substancji, którymi są pyłki roślin, kurz domowy, sierść zwierząt i in. Z tymi substancjami mamy do czynienia także w miesiącach letnich, dlatego planując bliższy lub dalszy wyjazd, musimy to wziąć pod uwagę.
Reklama
Co uczula latem?
Jeżeli chodzi o pyłki roślin, to ich nasilenie zależy od warunków pogodowych i miejsca, gdzie przebywamy. Wiemy np., że późną wiosną i latem silnie pylą trawy, bylica, komosa, a od połowy maja do końca września jest zwiększona obecność zarodników grzybów pleśniowych o silnych właściwościach alergizujących z rodzaju Alternaria i Cladosporium. To są informacje bardzo ogólne, trzeba na bieżąco kontrolować kalendarz pyleń w swojej okolicy czy też w miejscu, do którego się wybieramy, aby maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami. Czas, kiedy występuje zwiększone stężenie pyłków, na które jesteśmy uczuleni, trzeba przeczekać, czyli unikać wychodzenia z domu w ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach porannych, wietrzyć mieszkanie po zachodzie słońca, nie suszyć prania na zewnątrz. W okresie pylenia lepiej unikać łąk, pól, lasów mieszanych i liściastych. Względnie bezpieczne są lasy iglaste. Najczęstsze objawy uczulenia to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, drapanie w gardle. W przypadku astmy mogą się pojawić suchy męczący kaszel i duszność. Dlatego alergik nie może zapomnieć o zabraniu do wakacyjnego bagażu odpowiednich leków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
A co z uczuleniami na jad owadów?
Użądlenia przez owady błonkoskrzydłe często przebiegają bez poważniejszych skutków – w miejscu użądlenia mogą się pojawić bolesność czy niewielkie zaczerwienienie i to wszystko. Pewien odsetek osób cierpi jednak na taki rodzaj alergii i u nich po użądleniu może dojść do ciężkiej reakcji ogólnej, z takimi objawami, jak m.in.: duże zaczerwienienie w miejscu użądlenia, duszność, spadek ciśnienia tętniczego, obfite pocenie się. Gwałtowna reakcja w ich przypadku może się wiązać z zagrożeniem życia. Takim chorym trzeba zapewnić jak najszybszą pomoc medyczną. Osoby, u których w przeszłości po użądleniu owada wystąpiła już tego typu silna reakcja, powinny natomiast zawsze mieć przy sobie przepisaną przez lekarza jednorazową dawkę preparatu w ampułko-strzykawce do podania domięśniowego. W przypadku użądlenia lek podajemy w boczną powierzchnię uda; ampułko-strzykawka jest tak skonstruowana, że nie ma nawet konieczności zdejmowania ubrania.
Istnieje również problem uczulenia na promienie słoneczne.
Jest to złożone i wchodzące w dziedzinę dermatologii zagadnienie. Faktem jest, że tego rodzaju uczulenia wiosną i latem mogą się silniej ujawnić. Zawsze warto pamiętać o bezpiecznym opalaniu – należy stosować preparaty z filtrem, które chronią przed promieniowaniem UV, w przypadku nadwrażliwości na słońce starać się przebywać w cieniu, a gdy to nie jest możliwe, zadbać o strój chroniący jak największą powierzchnię skóry ciała.