Reklama
4
ZE ŚWIATA
5
6
Z POLSKI
7
ZŁOTY JUBILEUSZ O. ZACHARIASZA JABŁOŃSKIEGO OSPPE
Na swoim jubileuszowym obrazku napisał: „Tobie, Panie, zaufałem. Totus Tuus”. 50 lat podąża kapłańską drogą. Prawie każdego dnia o dziewiątej wieczorem możemy się z nim spotkać u Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim.
8-9
SPÓR O DATĘ PAPIESKIEJ PIELGRZYMKI
Polska krwawiła jeszcze po wprowadzonym półtora roku wcześniej stanie wojennym, który z początkiem 1983 r. został zaledwie zawieszony. Papież pielgrzymował do Polski w dniach 16-23 czerwca 1983 r.
10-11
REAKCJE
13
MÓWI ADAM BUJAK - POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI"
O najnowszym wyróżnieniu, o niezwykłych chwilach związanych z fotografowaniem św. Jana Pawła II oraz o postrzeganiu współczesnej Polski z Adamem Bujakiem rozmawia Maria Fortuna-Sudor.
14-16
WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"
Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”.
18
DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA
O biblijnych realiach w Ziemi Świętej z biblistą ks. dr. Pawłem Rytlem-Andrianikiem rozmawia ks. Marek Łuczak.
19
11 LIPCA - ŚW. BENEDYKTA, PATRONA EUROPY
Żył 67 lat. Należy do świętych o ogromnej popularności. Został ogłoszony patronem Europy, ponieważ dobrze przysłużył się nie tylko chrześcijaństwu, ale też szeroko rozumianej kulturze.
24
RÓŻANIEC ZA OJCZYZNĘ
Mówimy, że Różaniec jest modlitwą maryjną. Ale poprzez przypomnienie tajemnic Matki Bożej streszcza on życie Pana Jezusa, czyli uczy Ewangelii, opowiada zamysł Boga, który w swym Synu objawia się człowiekowi, by przypomnieć mu o sprawach podstawowych.
„Totus Tuus” Cały Twój, Maryjo!
To hasło przyświecało 16. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci na Jasną Górę.Spotkanie modlitewne odbywa się przed wizerunkiem św. Franciszka z Asyżu
Bardzo ucieszyliśmy się inicjatywą „Niedzieli” i czekamy z radością na każdy następny numer z dodatkiem różańcowym. Obecnie w naszej parafii pw. św. Michała w Daleszycach jest 30 kół Żywego Różańca i już tworzy się kolejne 31.
25-28
IV NARODOWA PIELGRZYMKA WĘGRÓW NA JASNĄ GÓRĘ
Z udziałem ok. 660 osób odbyła się IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyli także Węgrzy mieszkający w Rumunii i na Słowacji.
29
30
WIARA I ŻYCIE
Gdybym spotkała tych handlarzy niewolnikami, którzy mnie porwali, a także tych, którzy mnie torturowali, uklękłabym przed nimi i ucałowałabym im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie byłabym teraz ani chrześcijanką, ani zakonnicą...” pisała po latach św. Józefina Bakhita.
W Bibliotece Żywego Słowa po raz pierwszy w Polsce ukazuje się publikacja, która zawiera katalog dźwiękowych wypowiedzi św. papieża Jana Pawła II.
31
32-33
FELIETONY
Dwa lata temu pisałem na łamach „Niedzieli” o Karcie Dużych Rodzin. O wprowadzenie KDR w całej Polsce od lat zabiegali m.in. politycy zatroskani o rodzinę, działacze pro-life i prorodzinni oraz powstały w 2007 r. Związek Dużych Rodzin.
Cygara specjalnie sprowadzane dla premiera z Kuby pocztą dyplomatyczną (sic!), najdroższe alkohole, kolacyjki w cenie miesięcznej emerytury oto jak za publiczne pieniądze żyją najwyżsi polscy urzędnicy państwowi. Kto dziś pamięta, że „minister” znaczy sługa, pomocnik (obywateli, państwa)?
35
SETNA ROCZNICA ŚMIERCI JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO
W tym roku przypada setna rocznica śmierci wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, jest więc doskonała okazja, aby przypomnieć jego życiorys i drogę twórczą.
36-37
AFERA PODSŁUCHOWA
Wygrana Donalda Tuska w sejmowym wotum zaufania oznacza, że partia rządząca daje zielone światło dla dalszej patologii władzy.
38
FELIETONY
Jak długo jeszcze, BUW (Będąca U Władzy), będziesz wodzić nas na pokuszenie? Jak długo jeszcze będziesz drwiła z obywateli? Jak długo będziesz się śmiała bezczelnie w twarz?
39
40-41
NA BIEŻĄCO
Znów wracam do Jana Pawła II, Papieża Polaka ale jak dzisiaj tego nie robić „do kogóż pójdziemy”? W znamiennym roku 1979, w czasie swojej pierwszej wizyty w Ojczyźnie, Ojciec Święty, mówiąc o polskości, wołał do młodzieży w Gnieźnie: „Zachowajcie to dziedzictwo, pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie je następnym pokoleniom!”.
42
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
43
50-51
RÓŻNE
53
NIEDZIELA MŁODYCH
Portretować bezdomnych? Czemu nie? Jacek Hajnos od trzech lat realizuje projekt, który zakłada stworzenie 77 obrazów. Przez trzy lata stworzył już 60. Dlaczego 77? to symboliczna liczba; kiedy Piotr zapytał Pana Jezusa, ile razy ma przebaczać, czy aż 7 razy, Jezus odpowiedział 77, czyli nieskończenie, zawsze (por. Mt 18, 21-22).
Co zrobić, jeśli życie nie układa się tak, jak można by oczekiwać, gdy nie czujemy się szczęśliwi? Co zrobić, gdy choroby i przeciwności losu wyrastają w naszym życiu niczym grzyby po deszczu, a my, jak te sieroty, doświadczamy opuszczenia, bezradności, lęku i zniechęcenia?
Loredana ma 27 lat, opowiada, jak przez 20 lat szukała miłości w domu, w szkole, wśród przyjaciół. Starała się być dobra, ułożona, idealna. Ale miłości nie było. Zdarzały się chwile, że nie chciała żyć.
Musisz nakładać mnóstwo masek, żeby uzyskać to, czego pragniesz. Być zawsze doskonała, ubierać się gustownie, mieć dobre oceny, mówić właściwe rzeczy we właściwym czasie. Straszne. Prawie jak w filmie.
Golgota Młodych 22-26.08.2014
55-58
Lidia Dudkiewicz dziennikarz, do tej pory zastępca redaktora naczelnego i sekretarz redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, konsultor Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
68
Niedziela bielsko-żywiecka
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel uczestniczył w międzynarodowej konferencji pt. „Jak odpowiedzieć na nadużycia seksualne w Kościele”, 20-21 czerwca w Krakowie.
Dziękczynienie za kanonizację to nie tylko wielka radość w sercu za osoby wyniesione na ołtarze św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII, ale przede wszystkim to możliwość spojrzenia na osoby, które przez Kościół zostały uznane za święte po to, aby budować się nimi i iść ich śladami
Niedziela częstochowska
Tak wielu Polaków jest dziś zatroskanych biegiem życia w Ojczyźnie.
Parafia Bogdanów, leżąca na krańcach diecezji częstochowskiej, w uroczystość Trójcy Świętej, 15 czerwca, przeżywała 100-lecie rozpoczęcia budowy parafialnej świątyni, odpust parafialny, konsekrację dwóch ołtarzy oraz jubileusz 50 lat kapłaństwa rodaka tej ziemi, ks. prof. dr. hab. Zdzisława Małeckiego.
Niedzielne popołudnie (15 czerwca) zgromadziło na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu kilka tysięcy ludzi. Dlaczego? Koncert plenerowy w formie rodzinnego pikniku stał się miejscem występu znanych polskich artystów.
Niedziela podlaska
„Prostaczkiem” może być dosłownie każdy: nieuczony i profesor, mężczyzna i kobieta, dziecko i staruszek. Warunkiem koniecznym pozostaje natomiast zaufanie wobec Boga objawiającego, Tego, który udziela się nam w swoim Kościele.
W Węgrowie 14 czerwca odbyła się 3. Diecezjalna Parafiada Dzieci i Młodzieży. Impreza zgromadziła 449 uczestników z 29 parafii.
7 czerwca młodzież z parafii Kamionna wraz z ks. Pawłem Hryniewickim udała się na 18. Spotkanie na Lednicy, któremu w tym roku przyświecało hasło: „W imię Syna”.
Niedziela kielecka
4 lipca mija kolejna rocznica pogromu Żydów w Kielcach, nad genezą którego wciąż trwa dyskusja, a historycy wciąż nie powiedzieli ostatniego słowa.
Na południowo-zachodnim krańcu diecezji kieleckiej, w Grodzisku, znajduje się jedno z najmłodszych sanktuariów naszej diecezji sanktuarium bł. Salomei.
Kielce świętowały 14 czerwca 220. rocznicę Powstania Kościuszkowskiego. Była Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Wojciecha z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, licznych pocztów sztandarowych szkół, organizacji patriotycznych i kombatanckich, uroczysty przemarsz pod Płytę Kościuszki na Wzgórzu Zamkowym i śpiew patriotycznych pieśni.
Niedziela małopolska
W dzień liturgicznego wspomnienia św. Brata Alberta 17 czerwca odbyły się uroczystości na Jego cześć, połączone z jubileuszem 25-lecia placówki macierzystej Fundacji im. Brata Alberta, Schroniska dla Niepełnosprawnych im. Zofii Tetelowskiej i Stanisława Pruszyńskiego.
Trwają zapisy na drugą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, które odbędą się w Krakowie od 25 do 31 sierpnia. Będą to wyjątkowe warsztaty wokalne, obejmujące łącznie ponad 100 godzin zajęć: w tym 70 godzin zajęć w sekcjach głosowych, blisko 40 godzin zajęć wspólnych oraz możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych.
W pierwsze niedziele miesiąca w naszych parafiach odbywają się adoracje Najświętszego Sakramentu.
To miał być artykuł na zupełnie inny temat. Kiedy jednak zwróciłam się do psycholog Anny Kucharskiej-Zygmunt z prośbą o rozmowę, pani Anna opowiedziała mi o problemie, o którym mało się pisze i niewiele mówi, a na który warto zwrócić uwagę: jak rozmawiać z dzieckiem, gdy odchodzi ktoś bliski?
Niedziela lubelska
Parafia pw. św. Wita w Mełgwi otrzymała jako pierwsza w Polsce relikwie swojego patrona.
Kościół parafialny w Łopienniku ma już 100 lat. Z tej okazji w niedzielę 15 czerwca abp Stanisław Budzik przewodniczył jubileuszowej Eucharystii.
W Elizówce na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego SA odbyło się ogólnopolskie Święto Producentów Owoców i Warzyw „Owocobranie 2014”.
Niedziela legnicka
W dniach 9-11 czerwca 36-osobowa grupa niepełnosprawnych pielgrzymów i ich opiekunów ze Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych im. św. Ojca Pio w Legnicy wyruszyła do Lwowa wraz z ks. Tomaszem Filipkiem z parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy, by zawieść dary dla mieszkających tam Polaków i pokłonić się Matce Bożej Łaskawej.
Poniedziałek 16 czerwca to kolejny dzień kongresowej modlitwy. Dzień, któremu patronował św. Jacek, został poświęcony służbie liturgicznej.
W sobotę 21 czerwca w bazylice mniejszej w Legnickim Polu bp Stefan Cichy przewodniczył Mszy św., podczas której miało miejsce uroczyste pożegnanie przez osoby świeckie.
Niedziela łódzka
Jezu, ufam Tobie to hasło tegorocznych pielgrzymek pieszych, które dotrą z archidiecezji łódzkiej na Jasną Górę. Pierwszą jest pielgrzymka piotrkowska, która wyjdzie na szlak 11 lipca.
O historii powołania do kapłaństwa, motywacjach, rozeznawaniu i zadaniach współczesnych głosicieli Dobrej Nowiny z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi ks. dr. Markiem Marczakiem rozmawia kleryk Kamil Gregorczyk.
W wakacje, gdy niemal wszyscy odpoczywają, gdy wybierają się na urlopy, uciekają od wielkich miast, zgiełku ulic i problemów oni pozostają. Dla nich nie ma wakacji.
Niedziela przemyska
Nowenna ze św. Janem Pawłem II Patronem Rodzin przed koronacją „jaśniejącego łaskawością” wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin w Jarosławskiej Kolegiacie.
28 czerwca 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Podczas wizytacji wojsk austro-węgierskich w Sarajewie został zamordowany następca tronu Austrii arcyksiążę Franciszek Ferdynand wraz z żoną hrabiną Zofią Chotek...
Niedziela rzeszowska
Od kilku miesięcy Rzeszów był miejscem, gdzie szczególnie zwracano uwagę na Chrystusa. To tutaj trwał a w zasadzie nadal trwa w sercach wielki festiwal wiary.
Wakacje to czas większego zapotrzebowania na krew ze względu na zwiększoną liczbę wypadków, dlatego brak krwi do operacji i zabiegów. W naszym regionie działa wiele placówek, w których można honorowo oddać krew, osocze bądź szpik kostny.
Niedziela sandomierska
W podsumowaniu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, oświatowych, samorządowych oraz szkolnych.
Pisaliśmy już na naszych łamach o tym, jak wiele wakacyjnych propozycji na spędzenie czasu mają kościelne instytucje i organizacje od Caritas po Domowy Kościół. Teraz pora na przyjrzenie się propozycjom świeckim, które co roku organizują tzw. lato w mieście.
Niedziela sosnowiecka
Wakacje to czas upragnionego odpoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych po trudach kilkumiesięcznego wysiłku. Jak zdefiniować odpoczynek?
W przeciągu miesiąca biskup Grzegorz Kaszak wprowadził do kaplicy pw. św. Łukasza w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu relikwie św. Jana Pawła II (18 maja) i św. Ojca Pio (17 czerwca).
Z ks. dr. Michałem Bordą, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Czas wakacji, czas wypoczynku to ulubione przez większość osób (a szczególnie dzieci i młodzież) dni w roku. Warto jednak pamiętać o tym, by dobrze wykorzystać możliwość odpoczynku od zajęć w szkole wykorzystać ten czas w naprawdę dobry i mądry sposób.
Mówi się nam dzisiaj często, że wcale nie trzeba się nawracać, bo człowiek nie popełnia grzechu, a ktoś, kto ma poczucie winy, potrzebuje leczenia, opieki psychologicznej czy nawet psychiatrycznej.
Grupa wałbrzyszan pojechała do Warszawy, by wziąć udział w Ogólnopolskim „Marszu dla Jezusa”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniu 13 czerwca br. na terenie gminy Międzyzdroje odbyły się uroczystości związane z 890. rocznicą pierwszej misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim.
Jan Paweł II odbył sto cztery pielgrzymki apostolskie, w tym dziewięć do Ojczyzny.
Postać św. Jana Pawła II jest wyjątkowa dla całego Kościoła powszechnego, a szczególnie dla Kościoła w Polsce. Tegoroczna kanonizacja zwieńczyła święte dzieło Papieża przełomu wieków. Nadszedł czas, aby dziedzictwo tego pontyfikatu owocowało zarówno w sferze duchowości, jak i wypełniania całości nauczania.
Niedziela toruńska
Na progu wakacji, w połowie roku formacyjnego, w dniach 20-21 czerwca ok. 80 członków Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej z Torunia, Gronowa, Cierpic i Grębocina uczestniczyło w 19. Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę.
W dniach 6-8 czerwca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu odbyła się konferencja naukowa poświęcona szlakom św. Jakuba „Camino Polaco: Teologia Sztuka Historia Teraźniejszość”.
Szczęk średniowiecznych zbroi i mieczy rozbrzmiewał 15 czerwca w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.
Niedziela warszawska
W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba polskich pielgrzymów udających się do zagranicznych sanktuariów. Nowym trendem są też niewielkie grupy pątników, którzy dotarcie do celu rozkładają na lata.
W miejscu, które było niegdyś wielką tajemnicą sowieckiego lotnictwa, powstanie pierwszy w archidiecezji warszawskiej kościół św. Jana Pawła II.
Na początku lipca jeszcze nic nie wskazywało, że miesiąc później wybuchnie w Warszawie powstanie. Nie minęły jednak trzy tygodnie, a atmosfera w stolicy zupełnie się zmieniła.
Niedziela wrocławska
W życiu duchowym nie ma stagnacji albo idziemy do przodu (co zazwyczaj wiąże się z podjęciem trudu), albo się cofamy. Nie ulega więc wątpliwości, że wakacje, niezależnie od tego, czy tygodniowe czy trzymiesięczne, nie wiążą się z odpoczynkiem modlitewnym.
Od tygodni trwa nagonka na lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. Oskarża się ich o działanie na szkodę pacjenta, nazywa „katoszamanami”. Prof. Marian Gabryś, który podpisał Deklarację, nie będzie szefem katedry ginekologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Pielgrzymka kojarzy się ze zbiorową podróżą do miejsc świętych, aby wyrazić chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W VI Diecezjalnym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej, który odbył się w niedzielę 14 czerwca br. w Gromadzie, wzięło udział 20 zespołów i solistów.
W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu 18 czerwca br. zapanowało wielkie poruszenie. Zatrzymano ruch uliczny od skrzyżowania do kościoła. Przejeżdżający pytali: co to jest? Wszyscy jednakowo odpowiadali: mamy wprowadzenie relikwii świętego Jana Pawła II do naszego kościoła.
Oddziały AK w Grabowcu i okolicy były bardzo silne. Ponad pół roku żaden Niemiec nie pokazał się w mieście, a powstała nawet nazwa «Wolna Partyzancka Rzeczpospolita Grabowiecka». Wszyscy czuliśmy się jak w wolnej ojczyźnie, chodziliśmy z bronią oficjalnie, a także wystawialiśmy warty.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Obwieścił Polakom drukiem, że odkryto Amerykę nowy ląd na zachodzie, uczył Mikołaja Kopernika oraz wielu innych wybitnych Polaków końca XV wieku, był wielkim naukowcem przełomu średniowiecza i renesansu Jan z Głogowa.
Lato nie zwalnia nas z obowiązku pomagania drugiemu człowiekowi przypominają o tym różne akcje Caritas diecezjalnej.
22 czerwca parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Żarach gościła o. Jacka Tonkowicza franciszkanina z prowincji śląskiej pracującego w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Rybniku.